Strona głównaChoroby„Epidemia” demencji na świecie

„Epidemia” demencji na świecie

W ciągu ostatniego ćwierćwiecza ilość przypadków demencji wzrosła ponad dwukrotnie. Obecnie choroba stanowi piątą główną przyczynę śmierci i przewiduje się, że będzie coraz poważniejszym problemem ze względu na starzenie się wielu społeczeństw na całym świecie.
„Epidemia” demencji na świecie [Fot. goanovi - Fotolia.com]
Otępienie starcze jest coraz powszechniejszym wyzwaniem dla systemów opieki zdrowotnej w licznych krajach - świat się starzeje i wzrasta liczba pacjentów zmagajacych się z takimi zaburzeniami poznawczymi, które uniemożliwiają samodzielne funkcjonowanie. Szacuje się, że do 2050 roku liczba przypadków demencji przekroczy 100 milionów ludzi.

Uczeni z moskiewskiego National Research University Higher School of Economics opracowali raport dotyczący zmian w częstości występowania otępienia oraz obejmujący prognozy na temat wskaźnika przypadków choroby w kolejnych dekadach. Okazuje się, że demencja staje się jedną z najczęstszych dolegliwości w starzejących się społeczeństwach.

Na otępienie częściej chorują kobiety, co może mieć związek m. in. z tym, że średnio żyją dłużej. Ogólnie rzecz ujmując, na całym świecie z chorobą zmaga się 27 milionów kobiet i niemal 19 milionów mężczyzn.

Statystycznie, odnotowuje się obecnie 712 przypadków choroby na 100 tysięcy osób. W porównaniu z danymi sprzed ćwierćwiecza (średnia 701) to ogromny skok, który ma bardzo silne konsekwencje dla rodzin, całych społeczeństw i systemów opieki zdrowotnej.

Co więcej, dostrzeżono też zwiększenie wskaźników śmierci w wyniku demencji, od roku 1990 wzrósł on prawie o 150 proc. Ponadto, w związku z demencją, zwiększyła się ilość lat życia skorygowanych niesprawnością (disability adjusted life-years), tj. wskaźnik określający stan zdrowia danego społeczeństwa, który wskazuje lata życia utracone z powodu przedwczesnej śmierci lub też uszczerbku na zdrowiu w wyniku urazu bądź choroby.

Jak podają lekarze, niektóre czynniki otępienia są niemodyfikowalne, na inne mamy wpływ - wśród tych ostatnich są m. in. wskaźnik masy ciała (BMI), palenie papierosów, poziom cukru we krwi oraz dieta.

Raport został opublikowany w Lancet Neurology: Global, regional, and national burden of Alzheimer's disease and other dementias, 1990-2016: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2016

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

Blog