Opracowano test krwi, który pomoże przewidzieć ryzyko choroby Alzheimera do 3,5 roku przed postawieniem diagnozy.
Składniki krwi oddziałują na tworzenie nowych komórek mózgowych, czyli neurogenezę. Zachodzi ona w ważnej części mózgu zwanej hipokampem, która odpowiada m. in. za uczenie się i
pamięć.
Choroba Alzheimera już we wczesnym stadium wpływa na tworzenie się nowych komórek mózgowych w hipokampie. Problem polegał jednak na tym, że neurogenezę w późniejszych stadiach choroby można było ocenić jedynie poprzez autopsję.
Przez kilka lat pobierano próbki krwi od 56 osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, stanem, w którym następuje osłabienie pamięci i innych funkcji poznawczych. Jakkolwiek nie u każdego, kto doświadcza tych zaburzeń, rozwija się choroba Alzheimera, ludzie ci częściej na nią zapadają. U ponad połowy uczestników rozwinął się Alzheimer.
- Sprawdziliśmy, jak komórki mózgowe reagują na krew pobraną od osób z łagodnymi
zaburzeniami poznawczymi - mówi dr Aleksandra Maruszak, współautorka badań.
Próbki krwi pobrane na przestrzeni lat od uczestników, u których nastąpiło nasilenie zaburzeń i rozwinęła się choroba Alzheimera, sprzyjały zmniejszeniu wzrostu i podziałów komórek mózgowych oraz zwiększeniu ich apoptotycznej („zaprogramowanej") śmierci. Co ciekawe, ta krew nasiliła też konwersję niedojrzałych komórek mózgowych w neurony hipokampa.
Jakkolwiek przyczyny nasilonej neurogenezy pozostają niejasne, uczeni sądzą, że może to być wczesny mechanizm kompensacyjny neurodegeneracji (utraty komórek mózgowych), która występuje u osób z chorobą Alzheimera.
- Nasze odkrycia są bardzo ważne, ponieważ pozwalają w sposób nieinwazyjny przewidzieć wczesny początek choroby Alzheimera. Testy krwi mogą być uzupełnieniem innych biomarkerów, które odzwierciedlają klasyczne objawy choroby Alzheimera - zauważa dr Edina Silajdži, współautorka badań.
Na podstawie: New test could detect Alzheimer's disease 3.5 years before clinical diagnosis
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »