Strona głównaChorobyBezdech senny oznacza problemy z pamięcią i myśleniem

Bezdech senny oznacza problemy z pamięcią i myśleniem

Osoby cierpiące na bezdech senny mogą częściej mieć problemy z pamięcią lub myśleniem. Badania pokazały powiązanie między tą chorobą i osłabieniem funkcji poznawczych.
Bezdech senny oznacza problemy z pamięcią i myśleniem [© laurent hamels - Fotolia.com]
Bezdech senny występuje, kiedy ludzie wielokrotnie doświadczają przerywania i wznawiania oddychania podczas snu, co może obniżyć poziom tlenu we krwi.

Objawy obejmują parskanie, sapanie i przerwy w oddychaniu. Osoby cierpiące na to zaburzenie mogą też odczuwać poranne bóle głowy lub mieć problemy z koncentracją.

- Bezdech senny to powszechne zaburzenie, które często jest niedodiagnozowane, a przecież jego leczenie jest dostępne - mówi Dominique Low Boston Medical Center w Massachusetts.

- Nasze badanie wykazało, że osoby, u których występowały objawy bezdechu sennego, były bardziej narażone na problemy z pamięcią lub myśleniem - wyjaśnia Low.

W badaniu wzięły udział ponad 4 tysiące osób. Uczestnicy wypełnili kwestionariusz dotyczący jakości snu oraz problemów z pamięcią i myśleniem.

Jeśli chodzi o pomiar funkcji poznawczych, uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące trudności w zapamiętywaniu, okresów dezorientacji, trudności z koncentracją lub problemów z podejmowaniem decyzji.

Po uwzględnieniu różnych czynników, które mogą mieć wpływ na problemy z pamięcią i myśleniem, takich jak wiek, rasa, płeć i wykształcenie, okazało się, że osoby zgłaszające objawy bezdechu sennego były o około 50 proc. bardziej narażone na kłopoty z pamięcią lub myśleniem w porównaniu z ludzi wolnych od tej dolegliwości.

Odkrycia podkreślają znaczenie wczesnych badań przesiewowych w kierunku bezdechu sennego - mówi Low. Skuteczne metody leczenia, takie jak aparaty do podtrzymywania odpowiedniego ciśnienia w drogach oddechowych (continuous positive airway pressure, CPAP), są łatwo dostępne. Wysokiej jakości sen w połączeniu ze zdrową dietą, regularnymi ćwiczeniami, aktywnością społeczną i stymulacją poznawczą mogą ostatecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z myśleniem i pamięcią, poprawiając jakość życia - wskazuje Low.

Na podstawie: Sleep Apnea Symptoms Linked to Memory and Thinking Problems

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy
Blog