Badanie krwi pozwoli określić poziom doświadczanego bólu, a to z kolei może pomóc w doborze odpowiedniego leku, twierdzą medycy z Indiana University School of Medicine w Indianapolis.
Uczeni opracowali badanie krwi, w ramach którego będzie można określić poziom odczuwanego przez pacjenta
bólu i podać chorym dokładniej odmierzone dawki środków przeciwbólowych, co pozwoli ograniczyć niewłaściwe stosowanie silnych leków na ból, np.
opioidów. Co więcej, dzięki takiemu testowi łatwiej będzie zidentyfikować substancję nabardziej skuteczną do zminimalizowania odczuwanego cierpienia.
Według autorów badań, bardzo istotna jest obiektywna miara bólu, ponieważ wówczas efektywniej można nim zarządzać. Subiektywne odczucia pacjenta mają ważne znaczenie, niemniej bezstronne dane dotyczące bólu również są cenne dla lekarzy, którzy muszą oszacować najskuteczniejsze, a jednocześnie najbezpieczniejsze dawki leków.
Uczeni zbadali setki próbek krwi pacjentów psychiatrycznych, którzy zgłaszali różne dolegliwości bólowe. Dzięki temu zidentyfikowali różne biomarkery odzwierciedlające poziom fizycznego cierpienia. To z kolei umożliwiło odpowiednie leczenie. Porównanie biomarkerów z informacjami w bazie danych pozwoliło na identyfikację leków i
naturalnych substancji, które są najlepsze dla osłabiania danego rodzaju bólu.
Identyfikacja biomarkerów pozwala na wybór najbardziej adekwatnego leku. Niektóre związki stosowane od dziesięcioleci w leczeniu różnych chorób są już zestawione z określonymi biomarkerami. Da to możliwość spersonalizowania terpii i, być może, rezygnacji z opioidów w niektórych przypadkach.
O badaniach można przeczytać w magazynie Molecular Psychiatry:
Towards precision medicine for pain: diagnostic biomarkers and repurposed drugs