Strona głównaChorobyCukrzyca: niejedzenie przed snem nie pomaga zmniejszyć poziomu glukozy

Cukrzyca: niejedzenie przed snem nie pomaga zmniejszyć poziomu glukozy

Rezygnacja z kolacji nie pomaga ograniczyć wzrostu cukru we krwi – dowodzą japońscy badacze z Uniwersytetu Okayama.
Cukrzyca: niejedzenie przed snem nie pomaga zmniejszyć poziomu glukozy  [Fot. fotografiche.eu - Fotolia.com]
Niektórzy zalecają, aby nie jeść na dwie godziny przed położeniem się spać, bo pomaga to zapobiec zwyżce poziomu glukozy we krwi, która z kolei zwiększa ryzyko cukrzycy i chorób serca. Jednak nie ma niepodważalnych dowodów na ten proces.

W badaniach przeanalizowano trzyletnie dane dotyczące zdrowia od ponad 1 550 osób w średnim i starszym wieku. W ciągu tego czasu nie zaobserwowano istotnych zmian w poziomach HbA1c (pomiarze glukozy we krwi, który jest uważany za wiarygodny wskaźnik zagrożeń dla zdrowia) u osób, które zasypiały do dwóch godzin po kolacji.

Obliczono, że takie czynniki, jak: waga, poziom ciśnienia i triglicerydów we krwi, aktywność fizyczna, palenie papierosów i ilość wypijanego alkoholu miały istotniejszy wpływ na zmianami poziomu HbA1c niż czas między jedzeniem a pójściem spać.

Według autorów większą uwagę należy poświęcić temu, abyśmy jedli odpowiedniej wielkości porcje zdrowego (jak najmniej przetworzonego) jedzenia, wysypiali się, unikali dymu papierosowego, dbali o zachowanie wagi w normie i ograniczyli alkohol. Okazuje się, że mniejsze znaczenie ma dla kontroli poziomu glukozy ma pora spożywania posiłków.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia na cukrzycę choruje ponad 420 milionów ludzi na całym świecie, a co roku z jej powodu umiera 1,6 mln. Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna charakteryzująca się nadmiernym poziomem glukozy we krwi, która - jeśli nie jest odpowiednio leczona - prowadzi do uszkodzeń serca, naczyń krwionośnych, oczu, nerek i nerwów. Najczęstsza jest cukrzyca typu 2 rozwijająca się, gdy organizm staje się oporny na insulinę lub nie wytwarza wystarczającej ilości tego hormonu.

O badaniach napisano w magazynie BMJ Nutrition, Prevention & Health.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy
Blog