Strona głównaChorobyCzarnuszka siewna niszczy komórki raka trzustki

Czarnuszka siewna niszczy komórki raka trzustki

Zioło stosowane w medycynie tradycyjnej wielu krajów Bliskiego Wschodu może pomóc w walce z rakiem trzustki, jednym z najtrudniejszych do leczenia nowotworów. Jak odkryto, tymochinon, składnik oleju z nasion czarnuszki siewnej, blokuje wzrost komórek raka trzustki, a także niszczy je.
Czarnuszka siewna niszczy komórki raka trzustki [fot. Gernot from Pixabay]
Badania są na wczesnym etapie, ale odkrycia sugerują, że tymochinon może znaleźć zastosowanie jako strategia zapobiegawcza u pacjentów, którzy przeszli operację i chemioterapię lub u osób z wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwór.

Czarnuszka siewna pomaga leczyć wiele różnych chorób, w tym niektóre zaburzenia immunologiczne i stany zapalne. Wcześniejsze testy pokazały również jej działanie przeciwnowotworowe w raku prostaty i jelita grubego, a także przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Wykorzystując ludzką linię komórkową raka trzustki, odkryto, że dodanie tymochinonu zabiło około 80 procent komórek rakowych. Związek ten wyzwala zaprogramowaną śmierć komórki i wpływa na wiele ważnych genów, w tym aktywuje taki, który odpowiada za zaprogramowaną śmierć komórki, a wygasza ten, który blokuje śmierć komórkową. Okazało się też, że tymochinon zmienia DNA komórek raka trzustki.

Rak trzustki jest 12-tym najczęściej występującym nowotworem na świecie. W 2020 roku odnotowano ponad 495 tysięcy nowych jego przypadków. Choroba często jest wykrywana już po jej rozprzestrzenieniu się i tylko 4 procent osób z rakiem trzustki przeżywa pięć lat po diagnozie.

Do czynników sprzyjających rozwojowi tego rodzaju raka należą: nadmiar czerwonego mięsa w diecie, produkty z dużą ilością kwasów tłuszczowych, alkohol, jedzenie i napoje z większą dawką fruktozy.

Na podstawie: Traditional Herbal Medicine Kills Pancreatic Cancer Cells, Researchers Report

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy
Blog