Strona głównaChorobyDiagnoza raka zwiększa ryzyko samobójstwa

Diagnoza raka zwiększa ryzyko samobójstwa

Stres i objawy depresji, które pojawiają się zwykle po rozpoznaniu nowotworu, mogą prowadzić do prób samobójczych.
Diagnoza raka zwiększa ryzyko samobójstwa [Fot. graphixchon - Fotolia.com]
Ryzyko podjęcia próby samobójczej jest znacząco wyższe u ludzi, u których zdiagnozowano nowotwór, mówią uczeni.

Prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa jest wśród osób chorych na raka czterokrotnie wyższe niż u pozostałych.

Jak wskazują autorzy badań, jakkolwiek rak jest jedną z głównych przyczyn śmierci w Stanach Zjednoczonych, większość pacjentów onkologicznych nie umiera bezpośrednio w wyniku nowotworu ale z powodu jakiejś towarzyszącej chorobie przyczyny, np. niezdolności organizmu do przyswojenia odpowiedniej ilości składników odżywczych. Wśród różnorodnych czynników ryzyka śmierci jest też samobójstwo, a stres i depresja, które mogące wynikać z diagnozy raka, nierzadko wiążą się z wyższym prawdopodobieństwem samobójstwa.

Najwyższe ryzyko samobójstwa wśród pacjentów z rakiem było najwyższe dla białych mężczyzn i pacjentów w młodym wieku. Ponadto cześciej targali się na własne chorzy na raka płuc, głowy i szyi, jąder, a także chorzy na chłoniaki.

Kiedy uczeni przeanalizowali dane ponad 8 milionów ludzi, u których rozpoznano inwazyjny nowotwór (taki, który rozprzestrzenił się z pierwotnego miejsca na otaczającą tkankę), odkryli, że 0,15 proc. tych pacjentów zmarło na skutek samobójstwa, a wskaźnik ten jest czterokrotnie wyższy niż w ogólnej populacji.

Ogólne ryzyko odebrania sobie życia malało u większości pacjentów z chorobą nowotworową spadło w ciągu pięciu lat od diagnozy, wyjatek stanowili jedynie chorzy na chłoniaka Hodgkina (ziarnicę złośliwą) i raka jąder.

Według autorów jakkolwiek poczynino znaczne postępy w leczeniu nowotworów, warto zwracać większą uwagę na wpływ choroby na zdrowie psychiczne.

O badaniach napisano w Nature Communications.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • shadesoflove:

    Czego są to objawy ?

    Przez pewien czas miewam różne dziwne sytuację.
    Szukam sama powodu do płaczu, co sprowadziło do tego, że płaczę codziennie. Nie mam wiary w siebie ani w lepsze jutro. Mam wrażenie, że nikt mnie nie lubi, że obgadują mnie i wyśmiewają. Czuję, że mam kogoś w sobie, tzn. rozmawiam jakby sama ze sobą ni...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy
Blog