Strona głównaChorobyDwa leki skuteczniej leczą raka prostaty niż jeden

Dwa leki skuteczniej leczą raka prostaty niż jeden

Łączenie leków blokujących testosteron u pacjentów z nawrotem raka prostaty silniej zapobiega rozprzestrzenianiu się nowotworu niż leczenie pojedynczym lekiem.
Dwa leki skuteczniej leczą raka prostaty niż jeden [fot. Annica Utbult from Pixabay]
Takie podejście może wydłużyć czas pomiędzy wyniszczającymi terapiami lekowymi bez wydłużania tego potrzebnego na powrót do zdrowia po każdym etapie terapii.

Rak prostaty jest drugim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i czwartym najczęściej występującym nowotworem w ogóle. W 2020 roku odnotowano ponad 1,4 miliona nowych przypadków tego nowotworu. Chorobę leczy się zwykle jednym z kilku leków obniżających poziom testosteronu przez określony czas.

- Coraz większa jest liczba dowodów przemawiających za bardziej intensywną terapią blokującą testosteron u pacjentów z rakiem prostaty obciążonych większym ryzykiem nawrotu - mówi prof. Rahul Aggarwal, wspóautor badań.

Intensyfikacja leczenia raka prostaty pomocna

Nowe badanie koncentrowało się na pacjentach, którzy przeszli operację z powodu raka prostaty, ale doszło do nawrotu nowotworu, co wykryto na podstawie nagłego skoku poziomu białka zwanego antygenem specyficznym dla prostaty (PSA) we krwi.

- Przyjrzeliśmy się pacjentom, u których szybko wzrósł poziom PSA - wskaźnik nawrotu raka prostaty o podwyższonym ryzyku - mówi prof. Aggarwal. - Naszym celem było przetestowanie kilku różnych strategii terapii hormonalnej, aby znaleźć najlepsze podejście pod względem opóźnienia postępu nowotworu - dodaje.

Kilkuset pacjentów zostało losowo przydzielonych do stosowania pojedynczej terapii obniżającej poziom testosteronu wybranej przez onkologa lub do połączenia jej z jednym lub dwoma innymi lekami obniżającymi poziom testosteronu. Dodatkowe medykamenty zostały już zatwierdzone do leczenia innych nowotworów, ale nie były testowane w przypadku raka prostaty.

Pacjenci stosowali przydzieloną terapię przez rok. Leki podawane pojedynczo lub w połączeniu powodowały gwałtowny spadek testosteronu. Według prof. Aggarwala hamowało to rozwój raka, ale także powodowało zmęczenie, uderzenia gorąca, zmniejszenie libido i inne problemy.

W porównaniu z pacjentami z rakiem prostaty, którzy przez rok leczenia otrzymywali tylko jeden lek, ci, którzy otrzymali jeden lub dwa dodatkowe leki, dłużej pozostawali wolni od nowotworu, z niskim poziomem PSA.

Po zakończeniu leczenia u pacjentów, którzy zostali poddani terapii skojarzonej, poziom testosteronu wracał do normy równie szybko, jak u osób, które przyjmowały pojedynczy lek.

- Nowe terapie przeciwnowotworowe muszą pokonać wysoko zawieszoną poprzeczkę, aby trafić do pacjentów - wyjaśnia prof. Aggarwal. - W świetle dowodów przedstawionych w tym badaniu i innych, skojarzoną terapię hormonalną należy uznać za standard postępowania u pacjentów z rakiem prostaty, u których występuje ryzyko nawrotu po wcześniejszym leczeniu - uważa.

Na podstawie: Could Two Drugs Be Better Than One for Treating Prostate Cancer?

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy
Blog