Strona głównaChorobyKlasterowe bóle głowy i migreny częściej występują o określonych porach (doby i roku)

Klasterowe bóle głowy i migreny częściej występują o określonych porach (doby i roku)

Zarówno klasterowy ból głowy, jak i migrena mają silne powiązania z systemem okołodobowym, wewnętrznym zegarem regulującym różne procesy w organizmie.
Klasterowe bóle głowy i migreny częściej występują o określonych porach (doby i roku) [© Philipimage - Fotolia.com]
Pod uwagę wzięto czas występowania bólów głowy w ciągu dnia i roku, a także to, czy geny związane z zegarem okołodobowym częściej występują u osób z bólami głowy. Przyjrzano się również badaniom dotyczącym klasterowego bólu głowy i migreny oraz hormonów związanych z układem okołodobowym, w tym kortyzolu i melatoniny.

- Dane sugerują, że oba te zaburzenia mają charakter okołodobowy na wielu poziomach, zwłaszcza klasterowy ból głowy - mówi dr Mark Joseph Burish z University of Texas. - To pokazuje znaczenie podwzgórza - obszaru mózgu, w którym znajduje się główny „zegar biologiczny" - oraz jego roli w klasterowym bólu głowy i migrenie. Nasuwa też pytanie o oddziaływanie wyzwalaczy, takich jak zmiany pór snu - wpływają na migrenę i ma związek z rytmem okołodobowym organizmu - dodaje dr Burish.

W przypadku klasterowego bólu głowy okołodobowy wzorzec napadów bólu głowy dotyczył 71 proc. osób. Ataki osiągnęły szczyt od późnych godzin nocnych do wczesnych godzin porannych. W ciągu roku ludzie mieli więcej napadów bólowych wiosną i jesienią. Na poziomie genetycznym ten rodzaj bólu głowy miał związek z dwoma głównymi genami okołodobowymi, a pięć z dziewięciu genów zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia klasterowego bólu głowy to geny z okołodobowym wzorcem ekspresji. Osoby z klasterowym bólem głowy miały również wyższy poziom kortyzolu i niższy poziom melatoniny niż ludzie wolni od tej dolegliwości.

Jeśli chodzi o migreny, okołodobowy wzorzec napadów dotyczył 50 proc. osób. Szczyt ataków był szeroki i rozciągał się od późnego ranka do wczesnego wieczora, w nocy choroba atakowała najrzadziej. Migrena była również związana z dwoma głównymi genami związanymi z rytmem okołodobowymi, a 110 ze 168 genów związanych z migreną odznaczało się okołodobowym wzorcem ekspresji.

Osoby z migreną miały niższy poziom melatoniny niż pozostali. Ponadto ilość melatoniny była również niższa podczas ataku migreny.

Okazuje się zatem, że na obydwa zaburzenia skuteczne mogą być terapie uwzględniające porę dnia. Może to obejmować zarówno terapie oparte na rytmie dobowym - takie jak przyjmowanie leków o określonych godzinach - jak i leczenie wywołujące zmiany dobowe, które może być skutkiem zażywania niektórych medykamentów - zauważa prof. Burish.

Na podstawie: Do Your Headaches Happen at the Same Time of Day?

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy
Blog