Profesorowie z Uniwersytetu Simona Frasera odkryli, że dystans fizyczny jest powszechnie skuteczny w ograniczaniu rozprzestrzeniania się COVID-19, tymczasem efektywność trzymania się w małej grupie i masek bardziej zależy od sytuacji.
Naukowcy opracowali model do testowania skuteczności dystansu fizycznego i
masek lub trzymania się małej grupy ludzi w różnych sytuacjach.
Badacze przeanalizowali takie czynniki, jak intensywność transmisji wirusa, czas trwania ekspozycji na cząstki wirusa, fizyczna bliskość między ludźmi i stopień przemieszczania się ludzi. Wykorzystali dane z raportów o wybuchach epidemii podczas różnych wydarzeń, takich jak imprezy rodzinne, imprezy w klubach nocnych, przemieszczanie się transportem publicznym i jedzenie w restauracjach. Naukowcy twierdzą, że szanse na zarażenie się
COVID-19 u danej osoby w dużej mierze zależy od szybkości transmisji wirusa i czasu spędzonego w określonym otoczeniu.
Opracowany przez nich model pokazał, że fizyczny dystans skutecznie ograniczył transmisję COVID-19 we wszystkich sytuacjach, ale efektywność pozostawania w małych grupach (social bubbles, „bańki społeczne") zależy od tego, czy szanse na transmisję są wysokie, czy niskie.
W miejscach, w których ludzie często się zmieniają i prawdopodobieństwo transmisji jest wysokie, czyli w zatłoczonych pomieszczeniach, barach, klubach nocnnych i szkołach, ścisłe trzymanie się tej samej niewielkiej grupy może pomóc zmniejszyć rozprzestrzenianie się
COVID-19.
Odkryto też, że „bańki społeczne" są mniej skuteczne w warunkach niskiej transmisji lub czynnościach, w których występuje mieszanie się ludzi, takich jak zajęcia na świeżym powietrzu, praca w biurach o dużych przestrzeniach, czy podróżowanie transportem publicznym w maskach.
Maski i inne fizyczne bariery mogą być mniej skuteczne w sytuacjach o wysokiej transmisji (takich, jak imprezy, jedzenie w restauracji, przebywanie w zatłoczonych biurach, klubach lub barach). Dzieje się tak dlatego, że nawet gdy maski zmniejszają o połowę szybkość transmisji, jej prawdopodobieństwo pozostaje jednak wysokie.
Na podstawie:
SFU researchers examine which approaches are most effective at reducing COVID-19 spread
COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »