Zakażenie koronawirusem może powodować dolegliwości neurologiczne, w tym chorobę Parkinsona, obawiają się medycy.
Pięć lat po epidemii tzw. grypy hiszpanki w 1918 roku odnotowano trzykrotny wzrost wskaźnika zachorowań na chorobę Parkinsona. Według uczonych podobna ‘cicha fala' chorób neurologicznych może nastąpić także w wyniku pandemii Covid-19.
Obecnie mamy świadomość pewnych krótkoterminowych efektów Covid-19, ale nie znamy dalekosiężnych skutków tej infekcji. Choroba może powodować neurologiczne symptomy, takie jak utrata węchu i smaku. Jednak medycy obwiają się szkód, jakie
wirus może czynić w mózgu. Mogą one prowadzić do poważnych zaburzeń, w tym choroby Parkinsona.
Jedną z przyczyn choroby Parkinsona jest stan zapalny. Koronawirus zaś sprzyja jego rozwojowi. Kiedy powstaje w mózgu, ‘uruchamia' serię zdarzeń, co może prowadzić do
choroby Parkinsona.
Proces opisany przez uczonych nazwywany jest ‘teorią dwu uderzeń' (‘two-hit hypothesis'). Najpierw coś, np. wirus, wywołuje
stan zapalny w mózgu, następnie jakiś inny czynnik stanowi przyczynę dalszych uszkodzeń. Ostatecznie natomiast rozwija się choroba Parkinsona.
Obecne dane pokazują, że w
koronawirusach znajdują się ‘wyzwalacze' choroby Parkinsona. Eksperci jednak mówią, że jest za wcześnie, by szacować, u ilu ludzi, którzy przeszli Covid-19, rozwinie się choroba Parkinsona.
W przypadku pacjentów z Parkinsonem takie zaburzenia, jak utrata węchu mogą wystąpić na 10 lat przed innymi symptomami. Obecnie badacze pracują nad narzędziem przesiewowym sprawdzającym węch. Poddawani tym testom mają być ludzie po pięćdziesiątce. Dzięki temu będzie można szybko ‘wyłapać' oznaki zagrożenia chorobą Parkinsona. Wczesna diagnoza pozwoli na podjęcie działań, które mogą powstrzymać wymieranie kmórek mózgowych.
Na całym świecie na chorobę Parkinsona chpruje 6 milionów ludzi, a w ciągu najbliższych dwóch dekad liczba ta podwoi się. Fala zachorowań spowodowana Covid-19 może mieć bardzo poważne społeczne i ekonomiczne konsekwencje, ostrzegają uczeni.
Na podstawie: COVID-19 may increase risk of Parkinson's disease, studies
COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »
Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »