Strona głównaChorobyKwas acetylosalicylowy zwiększa ryzyko anemii u seniorów

Kwas acetylosalicylowy zwiększa ryzyko anemii u seniorów

Długotrwałe codzienne stosowanie aspiryny zwiększa ryzyko anemii o 20 procent u osób po siedemdziesiątce.
Kwas acetylosalicylowy zwiększa ryzyko anemii u seniorów [fot. Stefano Ferrario from Pixabay]
W testach przeprowadzonych na Monash University monitorowano ponad 18 tysięcy zdrowych osób starszych i odnotowywano przypadki anemii przez niemal pięć lat. Jak się okazało, ryzyko rozwoju niedokrwistości było o 20 procent wyższe w grupie zażywającej kwas acetylosalicylowy w porównaniu z pozostałymi uczestnikami.

Niedokrwistość jest dość powszechna u seniorów i może wpływać na ogólne funkcjonowanie, w tym nasilać zmęczenie, niepełnosprawność, objawy depresyjne i problemy poznawcze.

Oprócz wyższego ryzyka anemii, badania krwi pokazały szybszy spadek poziomu hemoglobiny i obniżony poziom ferrytyny (białka przenoszącego żelazo) w grupie stosującej kwas acetylosalicylowy w porównaniu z pozostałymi.

Jakkolwiek krwawienie jest znanym skutkiem ubocznym wspomnianego leku, niewiele było wiadomo na temat wpływu długotrwałego stosowania medykamentu na rozwój anemii u seniorów.

- Badanie pokazuje wyraźniejszy obraz dodatkowego ryzyka anemii związanego ze stosowaniem kwasu acetylosalicylowego, a wpływ ten prawdopodobnie jest większy u osób starszych z chorobami takimi, jak choroba nerek - mówi profesor Zoe McQuilten, współautorka badań.

- Ogólnie seniorzy są bardziej narażeni na anemię, a teraz lekarze mogą łatwiej identyfikować pacjentów z wyższym ryzykiem rozwoju anemii - wskazuje prof. McQuilten. Równocześnie ostrzega, że niektórym starszym osobom kwas acetylosalicylowy jest zalecany jako terapia zapobiegająca nawrotom zawałów serca lub udarów, dlatego nie należy rezygnować z leku bez konsultacji z lekarzem.

Na podstawie: Low-dose aspirin may increase anaemia risk in healthy older adults: study

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy
Blog