Stosowanie leków o działaniu hipoglikemizującym z grupy agonistów GLP1 wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju marskości i raka wątroby u osób chorych na cukrzycę typu 2 i przewlekłą chorobę wątroby.
Leki z grupy antagonistów GLP1 obniżają poziom cukru we krwi i są stosowane w leczeniu
cukrzycy typu 2.
Ponieważ jednak farmaceutyki te zmniejszają także apetyt, są obecnie coraz częściej stosowane w leczeniu otyłości i stały się popularnym lekiem odchudzającym.
Zmniejszone ryzyko uszkodzenia wątroby
Wyniki wcześniejszych badań klinicznych sugerują, że agoniści GLP1 mogą ograniczać ryzyko uszkodzenia wątroby. Stąd postanowiono sprawdzić działanie tych medykamentów u osób cierpiących na przewlekłą
chorobę wątroby i cukrzycę typu 2.
Następnie porównano ryzyko ciężkiego uszkodzenia wątroby u ludzi leczonych agonistami GLP1 i u tych, którzy nie stosowali wspomnianych leków.
Jak się okazuje, u osób, które przyjmowały lek przez dłuższy czas, ryzyko późniejszego rozwoju cięższych postaci chorób wątroby, takich jak marskość i
rak wątroby, było niższe.
Według medyków agoniści GLP1 mogą być skuteczną metodą leczenia pozwalającą uniknąć poważnych chorób wątroby u osób ze współistniejącą cukrzycą typu 2.
- Szacuje się, że stłuszczenie wątroby dotyka nawet jedną na pięć osób w Szwecji, a wiele z nich cierpi na cukrzycę typu 2 i u około jednej na dwadzieścia rozwija się ciężka choroba wątroby - mówi Axel Wester z Karolinska Institutet w Szwecji.
- Nasze odkrycia mają szczególne znaczenie, ponieważ obecnie nie ma zatwierdzonych leków zmniejszających to ryzyko - dodaje.
W przypadku pacjentów, którzy przyjmowali wspomniane leki przez okres dziesięciu lat, prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkiej choroby wątroby było o połowę niższe.
Potrzebne potwierdzenie
- Wyniki wymagają potwierdzenia w badaniach klinicznych, jednak ich ukończenie zajmie wiele lat - zauważa Axel Wester. - Dlatego korzystamy z dotychczas zebranych danych rejestracyjnych, aby spróbować powiedzieć coś wcześniej na temat działania leków - dodaje.
Ograniczeniem tej metody jest to, że nie można kontrolować czynników, dla których nie ma danych, takich jak badania krwi pozwalające bardziej szczegółowego opisać nasilenie choroby wątroby.
W następnych krokach medycy chcą ocenić wpływ agonistów GLP1 u osób, od których pobrano próbki krwi. Jeśli wyniki będą podobne, to jeszcze bardziej wzmocnią hipotezę, że antagonistów GLP1 można używać dla zmniejszenia ryzyka ciężkiej choroby wątroby, oceniają autorzy.
Na podstawie: Popular diabetes drug may also reduce the risk of severe liver disease
Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »