Strona głównaChorobyLeki na refluks mają związek z wyższym ryzykiem demencji

Leki na refluks mają związek z wyższym ryzykiem demencji

Osoby, które przyjmują leki na refluks żołądkowy zwane inhibitorami pompy protonowej przez cztery i pół roku lub dłużej, mogą być bardziej narażone na demencję.
Leki na refluks mają związek z wyższym ryzykiem demencji [fot. HeungSoon from Pixabay]
Refluks występuje, gdy kwas żołądkowy wpływa do przełyku, zwykle po posiłku lub podczas pozostawania w pozycji leżącej. Osoby z refluksem żołądkowym mogą odczuwać zgagę i zmagać się z wrzodami. Co więcej, częsty refluks żołądkowo-przełykowy może przekształcić się w chorobę refluksową przełyku (gastroesophageal reflux disease, GERD), która z kolei może prowadzić do raka przełyku.

Inhibitory pompy protonowej zmniejszają ilość kwasu żołądkowego, oddziałując na enzymy w wyściółce żołądka, które wytwarzają ten kwas.

- Inhibitory pompy protonowej są użytecznym narzędziem pomagającym kontrolować refluks żołądkowy, jednak długotrwałe ich stosowanie wiązano we wcześniejszych badaniach z wyższym ryzykiem udaru, złamań kości i przewlekłej choroby nerek - mówi dr Kamakshi Lakshminarayan z University of Minnesota. - Mimo to niektórzy przyjmują te leki regularnie. Sprawdziliśmy więc, czy są one powiązane z wyższym ryzykiem demencji. Chociaż nie znaleźliśmy związku przy krótkotrwałym stosowaniu, odkryliśmy wyższe ryzyko otępienia związane z długotrwałym zażywaniem tych medykamentów - wyjaśnia dr Kamakshi.

Po uwzględnieniu czynników takich jak wiek, płeć i pochodzenie etniczne, a także czynników związanych ze zdrowiem, takich jak nadciśnienie i cukrzyca, odkryto, że osoby, które przyjmowały leki na refluks żołądkowy przez ponad 4,4 roku, miały o 33 proc. wyższe ryzyko rozwoju demencji niż osoby, które nigdy nie brały takich leków.

Równocześnie nie stwierdzono wyższego ryzyka demencji u osób, które przyjmowały leki krócej niż 4,4 roku.

- Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić nasze odkrycia i zbadać przyczyny możliwego związku między długotrwałym stosowaniem inhibitorów pompy protonowej a wyższym ryzykiem demencji - mówi dr Lakshminarayan. - Jakkolwiek istnieją różne sposoby leczenia refluksu żołądkowego, takie jak przyjmowanie leków zobojętniających sok żołądkowy, utrzymywanie prawidłowej wagi oraz unikanie późnych posiłków i niektórych produktów, różne podejścia mogą nie być skuteczne u wszystkich. Ważne jest, aby pacjenci rozmawiali ze swoim lekarzem przed wprowadzaniem określonych sposobów leczenia - dodaje.

Na podstawie: Long-Term Use of Certain Acid Reflux Drugs Linked to Higher Risk of Dementia

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy
Blog