Strona głównaChorobyLeki powszechnie stosowane przy raku prostaty mogą być mniej bezpieczne niż sądzono

Leki powszechnie stosowane przy raku prostaty mogą być mniej bezpieczne niż sądzono

Mężczyźni przyjmujący którykolwiek z dwóch najczęściej stosowanych doustnych leków na zaawansowanego raka prostaty, którzy przeszli również terapię hormonalną w celu leczenia choroby, byli bardziej narażeni na poważne problemy metaboliczne lub sercowo-naczyniowe niż pacjenci, którzy otrzymywali wyłącznie terapię hormonalną, ostrzegają eksperci z Michigan Medicine.
Leki powszechnie stosowane przy raku prostaty mogą być mniej bezpieczne niż sądzono [fot. HeungSoon from Pixabay]
Pacjenci przyjmujący abirateron mieli 1,77 razy większe ryzyko wizyty na pogotowiu lub hospitalizacji z powodu cukrzycy, nadciśnienia lub choroby serca w porównaniu z tymi, którzy stosowali wyłącznie terapię hormonalną. U mężczyzn przyjmujących enzalutamid ryzyko wystąpienia tych problemów było 1,22 razy wyższe.

W porównaniu z pacjentami nieotrzymującymi abirateronu, panowie przyjmujące abirateron częściej wymagali wizyty ambulatoryjnej u lekarza w związku z co najmniej jednym z wymienionych wyżej schorzeń. Abirateron i enzalutamid okazały się stosunkowo bezpieczne w badaniach klinicznych, ale obawy, że populacja pacjentów biorących udział w badaniach różniła się od tej w warunkach rzeczywistych, skłoniły ekspertów do ponownego przyjrzenia się skutkom tych leków.

- Pacjenci zapisani do badań klinicznych są zazwyczaj starannie wyselekcjonowani i często nie odzwierciedlają populacji pacjentów w codziennej praktyce - mówi dr Lillian Y. Lai z Oncology Research Fellow w Michigan Medicine. - Uczestnicy badań przechodzą również rygorystyczne oceny bezpieczeństwa, do których niektórzy pacjenci nie mają dostępu. Badając zdarzenia niepożądane w rzeczywistych warunkach, możemy lepiej zrozumieć ryzyko związane z tymi przedłużającymi życie metodami leczenia raka prostaty i pomóc lekarzom oraz pacjentom podejmować świadome decyzje dotyczące leczenia - dodaje.

- Wraz z ciągłym rozszerzaniem wskazań abirateronu i enzalutamidu na wcześniejsze stadia choroby, coraz większa liczba mężczyzn będzie otrzymywać to leczenie przez dłuższy czas - mówi dr Lai. - To zwiększy skalę ryzyka zdarzeń niepożądanych, więc zarządzanie tymi problemami stanie się kluczowe - dodaje.

Na podstawie: Common prostate cancer medications may be less safe than previously thought

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

Blog