Strona głównaChorobyMigrena - większe dawki kwasu acetylosalicylowego pomagają uchronić się przed atakami

Migrena - większe dawki kwasu acetylosalicylowego pomagają uchronić się przed atakami

Migrena to trzecia najczęstsza choroba na świecie, dotykająca około 1 na 7 osób. Bardziej rozpowszechnione niż cukrzyca, padaczka i astma razem wzięte, migrenowe bóle głowy należą do najczęstszych i wyniszczających zaburzeń. Migreny są również związane ze zwiększonym ryzykiem udaru.
Migrena - większe dawki kwasu acetylosalicylowego pomagają uchronić się przed atakami [fot. kalhh from Pixabay]
Dostępne są skuteczne leki na receptę, które leczą ostre migreny, a także zapobiegają nawrotom. Niemniej jednak w Stanach Zjednoczonych wielu pacjentów nie jest odpowiednio leczonych z takich powodów, jak ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, brak ubezpieczenia zdrowotnego lub wysokie dopłaty, co sprawia, że drogie leki o udowodnionych korzyściach są dla licznych pacjentów niedostępne.

W Schmidt College of Medicine na Florida Atlantic University zaproponowano kwas acetylosalicylowy (czyli aspirynę) jako możliwą opcję do rozważenia przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej leczących pacjentów z migreną. Przeanalizowano kilkanaście badań dotyczących leczenia migreny u ponad 4 tysięcy pacjentów z migreną i dziesiątek tysięcy ludzi, u których podjęto działania zapobiegające nawracającym atakom.

Jak się wydaje, wysoka dawka aspiryny, w dawkach od 900 do 1300 miligramów, podawana na początku objawów, jest skuteczną i bezpieczną opcją leczenia ostrych migrenowych bólów głowy. Ponadto niektóre badania sugerują możliwość, że codziennie przyjmowana aspiryna w dawkach od 81 do 325 miligramów może być skuteczną i bezpieczną opcją dla zapobiegania nawracającym migrenowym bólom głowy.

- Nasze ustalenia potwierdzają stosowanie dużych dawek kwasu acetylosalicylowego w leczeniu ostrej migreny, a także małych dawek codziennej aspiryny w zapobieganiu nawracającym atakom - mówi dr Charles H. Hennekens z Florida Atlantic University. - Co więcej, stosunkowo korzystny profil skutków ubocznych aspiryny i niezwykle niskie koszty w porównaniu z innymi lekami na receptę mogą zapewnić dodatkowe opcje kliniczne dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej leczących ostre i nawracające migreny - dodaje.

Do typowych objawów migreny należy ból głowy, który często zaczyna się jako tępy ból, a następnie przeradza się w pulsujący i może być obezwładniający, a często występuje z nudnościami i wymiotami oraz wrażliwością na dźwięk, światło i zapach. Migreny mogą trwać od czterech do 72 godzin i mogą występować od kilku razy w tygodniu do zaledwie razu w roku.

- Migrena to jedno z najczęstszych i potencjalnie wyniszczających schorzeń, z jakimi spotykają się lekarze podstawowej opieki zdrowotnej - mówi Bianca Biglione, współautorka badań. - Około 1 na 10 pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej zgłasza się z bólem głowy, a trzech na czterech cierpi na migrenę. Kwas acetylosalicylowy jest łatwo dostępny bez recepty, niedrogi i nasz przegląd badań pokazał, że jest skuteczny u wielu pacjentów z migreną w porównaniu z alternatywnymi, droższymi terapiami - dodaje.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na całym świecie zaburzenia związane z bólem głowy dotyczą około 40 proc. populacji, co w 2021 r. oznaczało 3,1 miliarda osób, i częściej występują u kobiet niż u mężczyzn.

Jeśli chodzi o migreny, 90 procent osób cierpiących na nie zgłasza ból o nasileniu od umiarkowanego do silnego, a ponad 50 procent mówi o znacznym zaburzenia funkcjonowania lub konieczności leżenia w łóżku, a także o zmniejszonej wydajności w pracy lub szkole.

Na podstawie: Migraine Headaches? Consider Aspirin for Treatment and Prevention

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy
Blog