Strona głównaChorobyModyfikowalne czynniki demencji: cukrzyca, zanieczyszczenia, alkohol

Modyfikowalne czynniki demencji: cukrzyca, zanieczyszczenia, alkohol

Cukrzyca, zanieczyszczenie powietrza spowodowane ruchem drogowym i spożycie alkoholu to najbardziej szkodliwe z kilkunastu modyfikowalnych czynników ryzyka demencji.
Modyfikowalne czynniki demencji: cukrzyca, zanieczyszczenia, alkohol [fot. Tumisu from Pixabay]
Wcześniej zidentyfikowano „słaby punkt" w mózgu, czyli specyficzną sieć, które nie tylko rozwijają się później w okresie dojrzewania, ale także wykazuje wcześniejszą degenerację w starszym wieku. Sieć ta jest również szczególnie podatna na schizofrenię i chorobę Alzheimera.

Zbadano genetyczny i pozagenetyczny wpływ na te delikatne obszary mózgu, analizując skany mózgów 40 tysięcy osób w wieku powyżej 45 lat.

Pod uwagę wzięto 161 czynników ryzyka demencji i oceniono ich wpływ na tę wrażliwą sieć mózgową, niezależnie od naturalnych skutków starzenia się.

Określono tak zwane „modyfikowalne" czynniki ryzyka, czyli takie, na które można oddziaływać przez całe życie, aby zmniejszyć ryzyko demencji. Wśród piętnastu takich czynników wymieniono: poziom ciśnienia krwi, ilość cholesterolu, obecność cukrzycy, wagę, ilość spożywanego alkoholu, palenie papierosów, częstość nastrojów depresyjnych, obecność stanów zapalnych, ekspozycję na zanieczyszczenia, stan słuchu, jakość i długość snu, poziom socjalizowania się, jakość diety, poziom aktywności fizycznej i wykształcenie.

- Wiemy, że część obszarów mózgu ulega degeneracji wcześniej w procesie starzenia, a w nowym badaniu wykazaliśmy, że te określone części są najbardziej podatne na cukrzycę, zanieczyszczenie powietrza z ruchu drogowego i - w coraz większym stopniu - alkohol, spośród wszystkich czynników ryzyka demencji - wyjaśnia prof. Gwenaëlle Douaud z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

- Odkryliśmy, że na tę sieć mózgową wpływa kilka odmian genomu, które są powiązane ze śmiercią z przyczyn sercowo-naczyniowych, schizofrenią, chorobami Alzheimera i Parkinsona, a także z dwoma antygenami mało znanej grupy krwi - o nieuchwytnym układem antygenów XG - dodaje.

- Dwa z siedmiu naszych odkryć genetycznych znajdują się w tym konkretnym regionie zawierającym geny grupy krwi XG, a region ten jest wysoce nietypowy, ponieważ jest wspólny dla chromosomów płci X i Y - wskazuje prof. Lloyd Elliott, współautor badań.

Spośród kilkunastu czynników, na ten „słaby punkt" mózgu - po uwzględnieniu wieku i płci - najsilniej oddziaływały trzy: cukrzyca, zanieczyszczenie powietrza i alkohol.

Na podstawie: Risk factors for faster aging in the brain revealed in new study

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy
Blog