Strona głównaChorobyObniżanie ciśnienia jeszcze korzystniejsze niż sądzono

Obniżanie ciśnienia jeszcze korzystniejsze niż sądzono

Leki na nadciśnienie krwi mogą zapobiegać zawałom serca i udarom - nawet u osób z ciśnieniem na poziomie uważanym za normę.
Obniżanie ciśnienia jeszcze korzystniejsze niż sądzono [fot. kalhh from Pixabay]
- Większe spadki ciśnienia krwi przy przyjmowaniu leków prowadzą do znaczniejszego zmniejszenia ryzyka zawałów serca i udarów - mówi profesor Kazem Rahimi z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii. - Jest to niezależne od początkowego poziomu ciśnienia krwi, u osób, które wcześniej przeszły zawał serca lub udar mózgu oraz u tych, które nigdy nie zmagały się z chorobami serca - dodaje prof. Rahimi.
To, że efekty są podobne u wszystkich, nie oznacza, że każdy powinien być leczony. Ta decyzja powinna zależeć od prawdopodobieństwa wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej w przyszłości - dostępnych jest wiele kalkulatorów ryzyka, z których mogą korzystać pracownicy służby zdrowia. Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, to możliwe skutki uboczne i koszty leczenia - wyjaśnia prof. Rahimi.
Pojawiły się kontrowersje dotyczące tego, czy farmakologiczne obniżanie ciśnienia krwi jest równie korzystne u osób z wcześniejszym zawałem serca lub udarem mózgu, jak i u ludzi, którzy nie doświadczyli wcześniej zawału, a także u tych, u których ciśnienie krwi jest poniżej progu nadciśnienia (zwykle 140/90 mmHg). Wyniki wcześniejszych testów były niejednoznaczne, co prowadziło do sprzecznych zaleceń terapeutycznych na całym świecie.

Opisywane badanie jest największe i najbardziej szczegółowe. Uwzględniono w nim niemal 350 tysięcy osób. Uczestników podzielono na dwie grupy: osób z wcześniejszą chorobą sercowo-naczyniowej i ludzi wolnych od niej.

W ciągu średnio czterech lat monitorowania zdrowia każde obniżenie skurczowego ciśnienia krwi o 5 mmHg zmniejszało względne ryzyko poważnych incydentów sercowo-naczyniowych o około 10 proc. Ryzyko udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i śmierci z powodu chorób układu krążenia osłabło odpowiednio o 13 proc., 7 proc. oraz 14 proc. i 5 proc.
Ani obecność choroby sercowo-naczyniowej, ani poziom ciśnienia krwi w momencie włączenia ludzi do badania nie wpływały na efekt leczenia.

- Decyzja o przepisaniu leków na nadciśnienie nie powinna opierać się wyłącznie na wcześniejszej diagnozie choroby sercowo-naczyniowej ani na pomiarze aktualnego ciśnienia krwi danej osoby. Leki na nadciśnienie powinny być raczej uznawane za skuteczne narzędzie zmniejszania ryzyka sercowo-naczyniowego, gdy dany pacjent ma podwyższone prawdopodobieństwo zawału serca lub udaru - wskazuje prof. Rahimi.

Na podstawie: Blood pressure-lowering is even more beneficial than previously thought

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

Blog