Strona głównaChorobyPierwsze oznaki choroby Alzheimera u kobiet

Pierwsze oznaki choroby Alzheimera u kobiet

Wykazano, że w przypadku kobiet wyższe poziomy HDL-C, czyli „dobrego cholesterolu", korelują ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera.
Pierwsze oznaki choroby Alzheimera u kobiet [fot. Lucas Vasques from Pixabay]
Gdy kobiety osiągają okres menopauzy, szczególne znaczenie ma jakość, a nie ilość całkowitego cholesterolu cząsteczek HDL krążących w krwiobiegu, a jakość ta z czasem spada, mówią uczeni z University of Pittsburgh School of Public Health.

Cząsteczki HDL różnią się pod względem wielkości, składu i funkcjonowania. Zmierzono te cechy we krwi 503 kobiet. Jak odkryto, z czasem liczba większych cząsteczek HDL w organizmie pań wzrosła - a te większe cząsteczki, niestety, nie działały tak dobrze, jak ich mniejsze odpowiedniki.

- Udało nam się wykazać, że już w średnim wieku kobiety, które mają więcej mniejszych cząsteczek i te panie, u których stężenie fosfolipidów w cząsteczkach wzrosło w okresie menopauzy, mają wyższe prawdopodobieństwo lepszej pamięci epizodycznej w późniejszym życiu - wskazuje prof. Samar R. El Khoudary z Pitt Public Health. Jak dodaje, utrata pamięci tego rodzaju jest pierwszym objawem choroby Alzheimera.

Wcześniej wykazano też, że zdrowy styl życia ma wpływ na poprawę jakości cząsteczek HDL, na przykład poprzez dodanie do krwiobiegu większej ilości cząsteczek bogatych w fosfolipidy.

- To dobra wiadomość. Chociaż wyższe poziomy HDL-C mogą nie być ochronne, gdy się starzejesz, są rzeczy, które możesz zrobić już w wieku 40 lat, aby to poprawić. Modyfikowalne czynniki ryzyka, w tym aktywność fizyczna, utrzymanie odpowiedniej masy ciała i rzucenie palenia - mogą również pomóc chronić mózg - wskazuje prof. El Khoudary.

Na podstawie: HDL quality, not quantity, contribute to the first sign of Alzheimer's disease in women

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy
Blog