Lek często stosowany w leczeniu nadciśnienia i zapobieganiu migrenom ma związek ze zmniejszeniem ryzyka udaru niedokrwiennego u kobiet stosujących go w celu zapobiegania migrenie.
Propranolol to beta-bloker stosowany w leczeniu nadciśnienia i zapobieganiu
migrenom. Jak się okazuje, daje efekt ochronny przed ryzykiem udaru niedokrwiennego u kobiet z migreną, szczególnie tych bez aury. Środek nie miał takiego samego efektu ochronnego u mężczyzn.
Migrenowe bóle głowy są powszechne, występują jednak trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ta wyniszczająca choroba wiąże się ze nasilonym ryzykiem udaru. Chociaż beta-bloker propranolol może być stosowany w celu zapobiegania migrenom, jego skuteczność w zmniejszaniu ogólnego ryzyka udaru pozostaje niepewna.
- Migrena jest często ignorowanym czynnikiem ryzyka problemów sercowo-naczyniowych. Do niedawna nie było dostępnych metod leczenia zapobiegawczego dla osób cierpiących na migreny - mówi dr Mulubrhan Mogos z Vanderbilt University School of Nursing w Nashville. - Wiele kobiet cierpi na migreny więc dobrze wiedzieć, że
propranolol może im pomóc, szczególnie tym, które doświadczają migreny bez aury. To ważne odkrycie dla osób zmagających się z migrenami - dodaje.
W ramach badania naukowcy przejrzeli ponad 3 miliony dokumentacji medycznych. Zidentyfikowali osoby z migreną, u których wystąpił udar i takie, które udaru nie doświadczyły. Następnie ocenili, czy pacjenci ci byli leczeni propranololem na migrenę i czy leczenie to wpłynęło na ryzyko udaru.
- Najpierw oceniliśmy prawdopodobieństwo
udaru ogólnie, a następnie udaru niedokrwiennego. Udoskonaliliśmy naszą analizę, kontrolując możliwe czynniki zakłócające i odkryliśmy, że związek jest istotny i silniejszy w przypadku udaru niedokrwiennego - wyjaśnia dr Mogos.
Po uwzględnieniu potencjalnych czynników udaru, takich jak dane demograficzne (wiek, płeć, rasa), inne schorzenia (nadciśnienie, cukrzyca itp.) i czynniki hormonalne (stosowanie antykoncepcji, ciąża), które mogą mieć wpływ na wyniki, okazało się, że:
- Propranolol był istotnie związany ze zmniejszonym ryzykiem udaru niedokrwiennego u kobiet z migreną, szczególnie u tych bez aury. Ryzyko wystąpienia udaru było o 52 proc. niższe u pacjentek przyjmujących lek z jednej bazy danych i o 39 proc. niższe z drugiej. Nie zaobserwowano zmniejszenia ryzyka udaru u mężczyzn w żadnej z analizowanych grup.
- Działanie ochronne propranololu było silniejsze w przypadku udaru niedokrwiennego i u kobiet z migreną bez aury. Aura migrenowa może obejmować zaburzenia, takie jak migające światła, martwe pola, wzory zygzakowate lub widzenie kolorowych plam. Inne objawy obejmują mrowienie lub drętwienie twarzy lub rąk, trudności w mówieniu, zawroty głowy lub dezorientację.
- Analizy wtórne wykazały niższe ogólne wskaźniki udarów u kobiet przyjmujących propranolol w różnym czasie w obu bazach danych.
Na podstawie: Propranolol may reduce ischemic stroke risk in women with migraines
Przeczytaj także
Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka
Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »
Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka
Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »
Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »