Strona głównaChorobyPrzełom nadciśnieniowy coraz powszechniejszy

Przełom nadciśnieniowy coraz powszechniejszy

Wzrasta liczba osób hospitalizowanych z powodu kryzy nadciśnieniowej (inaczej przełomu nadciśnieniowego), tj. sytuacji, w której ciśnienie krwi wzrasta tak bardzo, że może spowodować zawał serca, udar lub inne nagłe zdarzenia sercowo-naczyniowe.
Przełom nadciśnieniowy coraz powszechniejszy [Fot. Dan Race - Fotolia.com]
Medycy z Cedars-Sinai odkryli, że w ciągu nieco ponad dekady wzrosła hospitalizacja z powodu nagłych, zagrażających życiu wzrostów ciśnienia krwi. - Chociaż więcej osób było w stanie kontrolować ciśnienie krwi w ciągu ostatnich kilku lat, poprawa ta nie przekładała się na mniejszą liczbę hospitalizacji z powodu przełomu nadciśnieniowego - powiedział dr Joseph E. Ebinger.

Na pytanie o przyczynę takie stanu rzeczy eksperci odpowiadają, że być może coraz mniej osób stać na leki kontrolujące nadciśnienie lub też wzrost ciśnienia krwi występuje po przyjęciu nieodpowiednich dawek farmaceutyków. Co więcej, czynniki społeczno-ekonomiczne również mogą utrudniać ludziom rezygnację z nadmiaru soli, a także sprzyjać nieaktywnemu stylowi życia, paleniu papierosów oraz innym niezdrowym zachowaniom, które mogą wywoływać nadciśnienie. Wpływać mogą tu też: ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, problemy finansowe, a także wymagania dotyczące pracy i rodziny.

Przejrzano dane dotyczące wszystkich hospitalizacji w Stanach Zjednoczonych i odkryto, że w ciągu 13 lat roczne pobyty w szpitalu z powodu przełomu nadciśnieniowego wzrosły ponad dwukrotnie. Stanowiły 0,17 proc. wszystkich przyjęć do szpitala wśród mężczyzn w 2002 roku i 0,39 proc. w 2014 roku. Wśród kobiet - odpowiednio 0,16 proc. oraz 0,34 proc.

Odkryto równocześnie, że ryzyko zgonu z powodu kryzy nadciśnieniowej nieznacznie spadło w badanym okresie. Jednak wskaźnik śmierci kobiet była taki jak u mężczyzn, pomimo tego, że kobiety odznaczały się średnio mniejszą ilością problemów zdrowotnych niż mężczyźni.

Na podstawie: Uncontrolled Blood Pressure Is Sending More People to the Hospital

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • KZG:

    Wynik rezonansu magnetycznego głowy

    Moja 77 letnia mama miała rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu i wyszedł: na sklepistości po stronie lewej widoczne jest niewielkie ok 8x6 mm ognisko izointensywne z istotą szarą, przylegające do opony - najpewniej oponiak.
    Czy to trzeba operować? Biorąc pod uwagę wiek i to że od 5 lat mama bier...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy
Blog