Strona głównaChorobyPsychodeliczna substancja (psylocybina) pomaga leczyć alkoholizm

Psychodeliczna substancja (psylocybina) pomaga leczyć alkoholizm

Dwie dawki psylocybiny, związku występującego w grzybach psychodelicznych, zmniejszają picie o średnio 83 proc. u osób nadużywających alkoholu, gdy łączy się stosowanie tych środków z psychoterapią.
Psychodeliczna substancja (psylocybina) pomaga leczyć alkoholizm [fot. PublicDomainPictures from Pixabay]
Eksperci z NYU Grossman School of Medicine zaprosili do badań 93 mężczyzn i kobiet uzależnionych od alkoholu. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, z których jedna otrzymała dwie dawki psylocybiny, a druga placebo w postaci leku przeciwhistaminowego. Ani naukowcy, ani uczestnicy badania nie wiedzieli, kto otrzymał jaki lek otrzymali. W ciągu ośmiu miesięcy od rozpoczęcia leczenia osoby, którym podano psylocybinę, zmniejszyły picie o 83 proc. w porównaniu do poziomu spożycia alkoholu przed rozpoczęciem badania. Tymczasem osoby, które otrzymały lek przeciwhistaminowy, ograniczyły dawki alkoholu o 51 proc.

Co więcej, osiem miesięcy po pierwszej dawce, prawie połowa (48 proc.) osób, które otrzymały psylocybinę, całkowicie przestała pić, w porównaniu z 24 proc. z grupy placebo.

- Nasze ustalenia sugerują, że terapia psylocybiną jest obiecującą metodą leczenia zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, złożonej choroby, która okazała się niezwykle trudna do opanowania - mówi psychiatra dr Michael Bogenschutz.

Nadmierne spożycie alkoholu każdego roku powoduje śmierć wielu ludzi, często z powodu upijania się lub chorób wątroby. Zbyt duże dawki alkoholu maja też związek z ogromnymi stratami ekonomicznymi i w miejscu pracy, wypadkami oraz zaburzeniami uczenia się, pamięci i zdrowia psychicznego, ocenia dr Bogenschutz. Obecne metody zapobiegania nadmiernemu spożyciu alkoholu i uzależnieniu obejmują poradnictwo psychologiczne, nadzorowane programy detoksykacji i określone schematy leczenia farmakologicznego, które tłumią chęć sięgnięcia po napoje wyskokowe.

Już wcześniejsze badania wykazały, że leczenie psylocybiną jest skutecznym sposobem łagodzenia lęku i depresji u osób z najcięższymi postaciami raka. Poprzednie testy dra Bogenschutza sugerowały też, że psylocybina może służyć jako potencjalna terapia zaburzeń związanych z używaniem alkoholu i innych uzależnień.

Uczestnicy nowych testów wypijali średnio siedem drinków w dni, w które pili. Czterdziestu ośmiu pacjentów otrzymało co najmniej jedną, do trzech dawek psylocybiny, a 45 pacjentów otrzymało placebo w postaci leku przeciwhistaminowego.

Wszyscy uczestniczyli w do 12 sesjach psychoterapii. Miały one miejsce zarówno przed, jak i po leczeniu farmakologicznym. Następnie uczestników poproszono o podanie odsetka dni intensywnego picia, w okresie w od 5 do 36 tygodnia badania.

- W miarę rozwoju badań nad leczeniem psychodelicznym znajdujemy więcej możliwych zastosowań w przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym - mówi dr Bogenschutz. - Poza zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu, podejście to może okazać się przydatne w leczeniu innych uzależnień, takich jak palenie papierosów i nadużywanie kokainy i opioidów - dodaje.

Psylocybina to naturalnie występujący związek pochodzący z grzybów, który ma właściwości zmieniające umysł podobne do LSD i meskaliny. Większość uczestników badania doświadcza głębokich zmian w percepcji, emocjach i poczuciu własnej wartości, często obejmujących doświadczenia, które są odczuwane jako mające duże znaczenie osobiste i duchowe. Ponieważ lek podnosi ciśnienie krwi i tętno oraz może powodować obezwładniające i czasami przytłaczające efekty psychologiczne, badacze przestrzegają, że należy go stosować wyłącznie w starannie kontrolowanych warunkach oraz w połączeniu z oceną psychologiczną ekspertów.

Na podstawie: Psychedelic Drug Therapy May Help Treat Alcohol Addiction

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • Jolanta102:

    wnuki w rodzinie zastępczej

    Witam!Córka była pod wpływem alkoholu opieka społeczna zabrała jej dzieci jednak dom to nie żadna melina dzieci zadbane i pod tym względem nikt się nie czepia jednak jest problem z alkoholem córka miała się leczyć ale dopiero po wszystkim zgłosiła się sama na leczenie zamkn... Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy
Blog