Terapia hormonalna (TH) stosowana w leczeniu raka piersi wiąże się z o 7 proc. niższym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera i innych form demencji w późniejszym okresie życia.
Około dwie trzecie pacjentek z
rakiem piersi ma guzy, które są dodatnie pod względem receptorów hormonalnych, co oznacza, że guzy rosną w odpowiedzi na estrogen lub progesteron. U tych pacjentek
terapia hormonalna może utrudniać wzrost guza, blokując wiązanie hormonów z tymi receptorami. Podczas gdy stosowanie TH wiąże się ze większymi szansami na przeżycie, istniały sprzeczne dowody na to, czy zwiększa ono, czy zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i pokrewnych form
demencji.
Teraz przeanalizowano dane setek tysięcy kobiet w wieku powyżej 65 lat, u których kilkanaście lat temu zdiagnozowano raka piersi. Jak odkryto, stosowanie terapii hormonalnej wiązało się z ogólnym zmniejszeniem względnego ryzyka rozwoju demencji, przy czym ochronny efekt był najbardziej widoczny u pacjentek w wieku 65 - 69 lat i zmniejszał się wraz z wiekiem. Co ważne, u chorych w wieku powyżej 80 lat ryzyko różnych form otępienia było zwiększone w przypadku stosowania terapii hormonalnej.
- Nasze badanie sugeruje, że nieco młodsze kobiety mogą odnieść większe korzyści z terapii hormonalnej, jeśli chodzi o ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i innych typów demencji - mówi dr Chao Cai, autorka badań. - Korzyści z takiego leczenia zmniejszyły się u kobiet w wieku powyżej 75 lat i starszych, szczególnie u pacjentek o białej skórze. Sugeruje to, że moment rozpoczęcia terapii hormonalnej ma kluczowe znaczenie, a plany leczenia powinny być dostosowane do wieku chorych - dodaje.
Istnieją trzy główne typy terapii hormonalnej: selektywne modulatory receptora estrogenowego, inhibitory aromatazy i selektywne degradatory receptora estrogenowego. Analiza wykazała, że ryzyko rozwoju demencji różniło się w zależności od typu terapii.
Według dr Cai, estrogen ma działanie neuroprotekcyjne, więc stąd takie leczenie może wpływać na ryzyko demencji. Leczenie hormonalne może również wpływać na usuwanie związanego z otępieniem białka zwanego beta-amyloidem, stabilność białka tau i zdrowie naczyń, które są powiązane ze zdrowiem mózgu i ryzykiem demencji.
Na podstawie: Hormone Therapy for Breast Cancer Linked with Lower Dementia Risk
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »
Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »