Strona głównaChorobySiarkowodór kluczem do zachowania zdrowia w starszym wieku?

Siarkowodór kluczem do zachowania zdrowia w starszym wieku?

Opracowanie leków, które uwalniają niewielkie ilości gazowego siarkowodoru (H2S) może pomóc ludzie dłużej żyć w zdrowiu.
Siarkowodór kluczem do zachowania zdrowia w starszym wieku? [fot. Michal Jarmoluk from Pixabay]
Testy na robakach pokazały, że niewielkie ilości siarkowodoru dostarczane do określonych obszarów komórek znacznie poprawiają zdrowie i aktywność w starszym wieku. Ukierunkowanie H2S na maszynerię komórkową wytwarzającą energię (czyli mitochondria) może posłużyć jako sposób na zdrowe starzenie się.

Jak odkryto, cząstka ułatwiająca dostanie się siarkowodoru do komórek, zwana AP39, poprawia integralność mitochondriów - tzw. „elektrowni" komórek, które wytwarzają energię i pozwalają mięśniom zachować aktywność, także w starszym wieku.

Z utratą funkcji mitochondriów wiąże się szereg schorzeń typowych dla wieku starszego, w tym chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona i Alzheimera, a także dystrofii mięśniowej i in.

Co więcej, odkryto, że siarkowodór oddziałuje na grupę białek, które regulują ekspresję genów w procesie starzenia się.

- Robaki są potężnym narzędziem do badania zdrowia i chorób oraz stanowią solidną platformę do szybkiego identyfikowania nowych terapii. Choroby związane ze starzeniem się zbierają ogromne żniwo w społeczeństwie. Wyniki zaś wskazują, że siarkowodór, podawany do określonych części komórki w niewielkich ilościach, może w przyszłości pomóc ludziom żyć zdrowiej przez dłuższy czas - mówi profesor Tim Etheridge z University of Exeter.

- W tym badaniu nie chodzi o przedłużanie życia - chodzi o zdrowsze życie aż do późnego wieku. (...) Zaobserwowaliśmy niewielkie wydłużenie życia badanych organizmów, które otrzymały H2S, a wyjątkowe jest to, że wydłużyliśmy czas, w którym żyły zdrowo. Robaki ginęły jedynie nieco później niż zwykle oczekiwano, ale ginęły bardzo aktywne i z młodą fizjologią - dodaje.

Na podstawie: Hydrogen sulfide shows promise as healthy ageing therapeutic when specifically targeted within cells

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy
Blog