Przedstawiono klarowne dowody na korzyści ze stosowania statyn u pacjentów w podeszłym wieku. Stała terapia statynami skutkuje znacznym względnym zmniejszeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (cardiovascular diseases, CVD) o 21 proc. u osób w wieku 75-84 lat i 35 proc. u osób w wieku powyżej 85 lat; i to bez większych obaw dotyczących bezpieczeństwa.
Choroby układu krążenia są głównym obciążeniem systemów opieki zdrowotnej na całym świecie, zwłaszcza w starzejących się populacjach. Skuteczne kontrolowanie nadmiernego poziomu
cholesterolu jest kluczową interwencją w zapobieganiu tym dolegliwościom. Według najnowszego badania przeprowadzonego w Hongkongu 65,6 proc. osób w wieku 65-84 lat ma wysoki poziom cholesterolu. Jakkolwiek statyny stosuje się od dziesięcioleci dla zmniejszenia cholesterolu i osłabienia ryzyka
chorób układu krążenia, nie było jednomyślności co do stosowania statyn w profilaktyce pierwotnej u pacjentów w wieku powyżej 75 lat. Teraz sprawdzono, jak te leki działają u ludzi w sędziwym wieku.
Przeanalizowano dokumentację medyczną ponad 80 tysięcy starszych osób w Hongkongu, u których stwierdzono nieodpowiedni poziom lipidów i inne problemy zwiększające ryzyko chorób układu krążenia, w tym cukrzycę. Oceniono związek między leczeniem
statynami i prawdopodobieństwem wystąpienia chorób układu krążenia w tej grupie.
Wyniki wskazują, że ciągłe leczenie statynami ma związek ze zmniejszeniem ryzyka względnego CVD o 21 proc. i bezwzględnego o 5 proc. w ciągu pięciu lat w grupie w wieku 75-84 lata. Względne zmniejszenie względnego ryzyka tymi chorobami w tym samym okresie wyniosło 35 proc., a bezwzględnego 12,5 proc. u osób w wieku powyżej 85 lat. Nie wykryto też zwiększonego wystąpienia poważnych skutków ubocznych, w tym dysfunkcji wątroby lub miopatii, związanych ze stosowaniem statyn.
Jak podkreślają autorzy, badanie potwierdziło korzyści i bezpieczeństwo stosowania statyn w profilaktyce chorób układu krążenia w starszej populacji, co sugeruje, że zaawansowany wiek nie powinien być czynnikiem wykluczającym przyjmowanie tych leków. Biorąc pod uwagę rosnące obciążenie związane z chorobami układu krążenia w starzejącej się populacji na całym świecie, potwierdzenie skuteczności statyn ma szczególne znaczenie terapeutyczne, uważają autorzy.
Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »