Strona głównaChorobyZaburzenia lękowe - kilka czynników pomaga się ich pozbyć

Zaburzenia lękowe - kilka czynników pomaga się ich pozbyć

Zaburzenia lękowe to najczęstszy rodzaj problemów psychicznych, ale naukowcy niewiele wiedzą na temat czynników związanych z ich leczeniem. W nowym badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Toronto przeanalizowano trzy aspekty powrotu do zdrowia i okazało się, że wielu pacjentów cierpiących wcześniej na te zaburzenia, dzięki określonym czynnikom, odzyskało pełnię zdrowia psychicznego.
Zaburzenia lękowe - kilka czynników pomaga się ich pozbyć [fot. Pedro Figueras from Pixabay]
Z raportu wynika, że 72 proc. Kanadyjczyków z historią uogólnionych zaburzeń lękowych (generalized anxiety disorder, GAD) w ciągu ostatniego roku było wolnych od zaburzeń psychicznych przez co najmniej rok. Aż 40 proc. było w stanie doskonałego zdrowia psychicznego, a prawie 60 proc. nie miało w ciągu ostatniego roku innych problemów psychicznych, takich jak myśli samobójcze, uzależnienie od różnych substancji, zaburzenia depresyjne lub zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

Definicja dobrego zdrowia psychicznego była dość restrykcyjna. Doskonały stan psychiczny określono jako istniejący, gdy spełnione były trzy kryteria: 1) prawie codziennie odczuwano szczęście lub zadowolenie z życia w ciągu ostatniego miesiąca, 2) deklarowano wysoki poziom dobrostanu społecznego i psychicznego w ostatnim miesiącu oraz 3) nieobecne były uogólnione zaburzenia lękowe i zaburzenia depresyjne, myśli samobójcze oraz uzależnienie od różnych substancji od co najmniej roku.

Okazało się, że nawet połowa ludzi, u których zaburzenia lękowe trwały dekadę lub dłużej, doświadczała remisji GAD przez ostatni rok, a jedna czwarta osiągnęła doskonałe zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie, mówi Esme Fuller -Thomson z Uniwersytetu w Toronto.

To badanie dostarcza lepszych wiadomości dla osób zmagających się z lękiem, ich rodzin i pracowników służby zdrowia. Nasze odkrycia sugerują, że całkowite wyleczenie jest możliwe, nawet wśród tych, którzy cierpieli na tę chorobę przez wiele lat, dodaje prof. Esme Fuller -Thomson.

Co istotne, uczestnicy, którzy mieli w swoim życiu co najmniej jedną osobę zapewniającą im poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego i dobrostanu cechowali się trzy razy większymi szansami na doskonałe zdrowie psychiczne w porównaniu do osób bez kogoś takiego w swoim otoczeniu.

W przypadku osób z zaburzeniami lękowymi wsparcie ze strony innych może sprzyjać poczuciu przynależności i własnej wartości, co z kolei przekłada się na wyższe szanse na wyzdrowienie, uważa Kandace Ryckman, współautorka badań.

Ponadto odkryto, że ci, którzy zagłębili sie w religijność czy duchowość, aby poradzić sobie z codziennymi trudnościami, mieli o 36 proc. wyższe prawdopodobieństwo doskonałego zdrowia psychicznego niż pozostali. W innych badaniach również odkryto silny związek między wyzdrowieniem z choroby psychicznej a wiarą w siłę wyższą, mówią uczeni.

Ustalono również, że zły stan zdrowia fizycznego, ograniczenia funkcjonalne, bezsenność i historia depresji były przeszkodami dla doskonałego zdrowia psychicznego wśród ponad 2 tysięcy badanych ludzi. Według autorów oznacza to, że leczenie problemów ze zdrowiem fizycznym i osłabianie izolacji społecznej stanowią istotne startegie radzenia sobie z GAD.

Na podstawie: News Release: Some surprisingly good news about anxiety

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy
Blog