Kolejne dowody pokazują, że zanieczyszczenia powietrza negatywnie wpływają na nasze zdolności poznawcze. Pyły i inne skażenia wywołują osłabienie możliwości poznawczych i rozwój choroby Alzheimera.
Od jakiegoś czasu wiadomo, że
zanieczyszczenia powietrza są związane z różnymi chorobami, w tym z problemami sercowo-naczyniowymi, oddechowymi, czy neurologicznymi. Coraz więcej analiz wskazuje również, że mogą sprzyjać
demencji, m. in. Alzheimera.
Przeprowadzone w ostatnich latach badania dowiodły, że zanieczyszczenie powietrza ma związek z osłabieniem poznawczym i zwiększoną liczbą przypadków Alzheimera. Kolejne testy łączą zanieczyszczenie powietrza z demencją, jak również wskazują na potencjalny mechanizm odpowiadający za tę relację.
W nowym projekcie uczonych z University of Southern California w Los Angeles wzięło udział niemal tysiąc kobiet w wieku 73-87 lat. W ciągu pięcioletniego okresu uczestniczki kilkakrotnie były poddawane badaniom, w ramach których wykonywano MRI mózgu. Wyniki zestawiono z rezultatami testów poznawczych i zastosowano model uczenia maszynowego, w którym wykorzystano dane ze skanów mózgu osób z chorobą Alzheimera.
W dalszych krokach połączono te wyniki z danymi o miejscu zamieszkania uczestników badania oraz z informacjami na temat poziomów zanieczyszczenia na tych obszarach. Ostatni ze wspomnianych wskaźników pozwolił na określenie stopnia narażenia uczestników na zanieczyszczenie pyłem MP2,5.
Jak udało się ustalić, im większa była ekspozycja na zanieczyszczenie drobnymi cząsteczkami, tym wyższe odnotowywano prawdopodobieństwo, że uczestniczki doświadczą
zaburzenia funkcji poznawczych, takich jak problemy z
pamięcią. Wspomniane skutki pozostały w mocy także po uwzględnieniu innych czynników mogących wpływać na zburzenia poznawcze, np. wyskości dochodów, poziomu wykształcenia, położenia geograficznego i tego, czy uczestniczki paliły papierosy.
O badaniach napisano w magazynie Brain.
Na podstawie: Alzheimer's: Poor air quality may contribute to cognitive decline
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »