Strona głównaChoroby19 maja - Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

19 maja - Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

19 maja obchodzony jest Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. W Polsce obchody zainaugurowało Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV „Prometeusze", działające w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa oraz zaangażowania polityków w walkę z przewlekłym zapaleniem wątroby typu C i B - tak jak to ma miejsce w przypadku HIV/AIDS, malarii czy gruźlicy.
Jak wynika z raportu World Hepatitis Alliance (WHA)1, aż 500 mln ludzi na świecie (co 12 mieszkaniec naszego globu) choruje na wirusowe zapalenie wątroby typu C, bądź B, a większość z nich nie ma świadomości swojego zakażenia. Rocznie wirusy HCV i HBV zabijają ok. 1,5 miliona ludzi. W Polsce - wg danych Polskiej Grupy Ekspertów - szacunkowa liczba zakażonych wirusem HCV może wynosić nawet 730 tys. osób, a wirusem HBV ok. 400 - 600 tys. osób.

Wirusy zapalenia wątroby typu C (HCV) oraz typu B (HBV), wywołują u człowieka zapalenie wątroby, które może przebiegać w postaci ostrego lub przewlekłego procesu zapalnego. Nie leczone WZW C oraz WZW B może prowadzić do marskości, niewydolności i raka wątroby, a w rezultacie - do śmierci.
W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C dostępne obecnie metody terapeutyczne umożliwiają wyleczenie zakażenia u ponad 50% chorych.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest chorobą dającą się kontrolować przy zastosowaniu odpowiednich leków. Zakażenia można uniknąć, bowiem istnieje skuteczna szczepionka przeciwko wirusowi HBV. Obecnie w Polsce dostępne są także leki skutecznie działające na wirusa B, przy czym jeden z nich (interferon) jednocześnie wzmacnia układ odpornościowy zakażonego.

Głównym źródłem zakażeń zarówno wirusem HCV, jak i HBV są zakażenia szpitalne (ok. 80%). Do zakażenia wirusem HCV dochodzi podczas kontaktu z krwią i jej pochodnymi. Ryzyko zakażenia występuje również w trakcie wykonywania zabiegów kosmetycznych i upiększających, takich jak: zabiegi tatuażu, przekłuwanie uszu i innych części ciała, zabiegi kosmetyczne oraz podczas wstrzykiwania narkotyków dożylnych. Zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C może wystąpić również na drodze kontaktów seksualnych, jednak zakażenia te są rzadkie, określa się je na około 2% przypadków.

Drogi zakażenia wirusem HBV są podobne. Poza zakażeniami krwiopochodnymi wirusem typu B można zakazić się poprzez wszystkie wydzieliny organizmu tj. ślinę, spermę, śluz szyjkowy. Wirusem HBV może zakazić się każdy, kto nie został przeciw niemu zaszczepiony.

W Polsce nadal problemem nadrzędnym jest zbyt niska wykrywalność zakażeń HCV i HBV. Poprawy wymaga również dostęp do leczenia WZW. W niektórych regionach Polski czas oczekiwania na leczenie wynosi nawet 8 - 10 lat. Wielu ludzi oczekujących na terapię prawdopodobnie nie doczeka się jej wcale...

W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby rozdanych zostanie kilkadziesiąt tysięcy informatorów o WZW typu C i B. Ponadto w ramach kampanii przeprowadzonych zostanie 3000 bezpłatnych badań krwi na obecność przeciwciał anty-HCV oraz 1000 bezpłatnych badań w kierunku zakażenia HBV.

Badania rozpoczęły się 19 maja i będą dostępne do wyczerpania puli testów. Prowadzone są w sześciu miastach: Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie.

www.prometeusze.pl

Przeczytaj także


WZW B - wirusowe zapalenie wątroby typu B - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) jest chorobą zakaźną - najczęstszą i najpoważniejszą formą infekcji wątroby na świecie. Wirus HBV jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Choroba ta na ogół nie jest śmiertelna. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy
Blog