Strona głównaChoroby22 maja - Europejski Dzień Walki z Otyłością

22 maja - Europejski Dzień Walki z Otyłością

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Walki z Otyłością. Na tle kontynentu problem nadmiaru kilogramów w naszym kraju nie jest najpilniejszy, ale siła jego oddziaływania rośnie. Eksperci apelują o wzrost świadomości w zakresie niebezpieczeństw związanych z nadwagą i otyłością.
22 maja - Europejski Dzień Walki z Otyłością Nadwaga a otyłość

Aby ocenić swoją wagę, można posłużyć się wskaźnikiem masy ciała, czyli popularnym BMI (Body Mass Index), który oblicza się dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. W przypadku gdy BMI wynosi powyżej 25, oznacza nadwagę. Jeśli wskaźnik jest wyższy niż 30, u danej osoby występuje otyłość.

Statystyki

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nadwaga i otyłość odpowiada obecnie za ponad 1 mln zgonów rocznie i 12 milionów zachorowań na choroby z nimi związane. Jak poważny to problem wskazują też dane, z których wynika, że z powodu otyłości umiera więcej ludzi niż z powodu głodu lub niedożywienia.

Szacunki wskazują, że w 2010 roku w Europie żyło 150 milionów otyłych dorosłych (20 proc. populacji) i 25 mln otyłych dzieci i młodzieży (10 proc. ludności).

Przez dziesiątki lat w obecnych państwach UE można było obserwować wzrost problemu otyłości. ONZ i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) biją na alarm. Otyłość staje się epidemią.

Według najnowszych statystyk najwyższy odsetek otyłych obywateli (jeśli chodzi o kraje UE) mają Węgry (28,5 proc.), na drugim miejscu plasuje Wielka Brytania (26,1 proc.), następnie Irlandia (23 proc.) i Malta (22,9 proc.). W Polsce otyłych jest 15,8 proc. obywateli, co daje nam 14 miejsce w tym niechlubnym rankingu.

Zagrożenia dla zdrowia

Otyłość stanowi główny czynniki ryzyka licznych przewlekłych chorób niezakaźnych, które zagrażają życiu. Wśród nich wymienia się głównie: cukrzycę typu 2, choroby sercowo-naczyniowe (m. in. udar mózgu, choroba wieńcowa), problemy z układem krążenia (m. in. nadciśnienie i wysoki poziom cholesterolu) oraz określone formy nowotworów.

Co więcej, otyłość wiąże się z rozmaitymi komplikacjami zdrowotnymi, np. zaburzeniem oddychania, chorobami skóry, zapaleniem kostnostawowym, dolegliwościami mięśniowymi, etc.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy
Blog