Wiele starszych osób ma nadciśnienie. Utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi zaś może chronić przed poważnymi chorobami, takimi jak niewydolność serca, zawały serca i udary.
Jak się okazuje, dodanie stosunkowo niewielkiej ilości ruchu, około 3 tysięcy kroków dziennie, może znacznie obniżyć
nadmiernie wysokie ciśnienie krwi u osób starszych.
Eksperci z University of Connecticut chcieli sprawdzić, czy starsze osoby z nadciśnieniem mogą uzyskać te korzyści, umiarkowanie zwiększając liczbę codziennych spacerów, co jest jedną z najłatwiejszych i najpopularniejszych form aktywności fizycznej w tej populacji.
- To łatwe do wykonania, nie potrzeba żadnego sprzętu, można to zrobić niemal w dowolnym miejscu i niemal o każdej porze - mówi Duck-chun Lee, współautor badań.
Efekty zwiększenia ilości kroków sprawdzono u osób wieku 68-78 lat prowadzących siedzący tryb życia, które przed badaniem dziennie wykonywały średnio około 4 tys. kroków.
Zwiększenie codziennych spacerów o 3 tys. kroków oznaczałoby, że większość uczestników osiągałaby ilość 7 tys. kroków dziennie, a to jest zgodne z zaleceniami American College of Sports Medicine.
- 3 tys. kroków to wystarczająco dużo, aby przydać sobie korzyści zdrowotnych. I nie jest to zbyt trudne - zauważa Lee.
Uczestnicy otrzymali krokomierze, ciśnieniomierze i dzienniki, aby mogli rejestrować, ile chodzili każdego dnia. Po zwiększeniu aktywności skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi spadło średnio odpowiednio o siedem i cztery punkty.
Inne badania sugerują też, że taki poziom zmniejszenia ciśnienia odpowiada względnemu osłabieniu ryzyka zgonu z jakiejkolwiek przyczyny o 11 proc. i o 16 proc. z powodów sercowo-naczyniowych, a także o 18 proc. zmniejszyło się ryzyko
chorób serca i 36 proc. prawdopodobieństwo
udaru mózgu.
- Już wcześniej odkryliśmy, że gdy ćwiczenia fizyczne są połączone ze stosowaniem leków, aktywność wzmacnia działanie medykamentów na ciśnienie krwi - mówi prof. Lisa Pescatello, współautorka badań. - To po prostu świadczy o wartości ćwiczeń jako terapii przeciwnadciśnieniowej. Nie chodzi o to, aby w ogóle negować działanie leków, ale stanowią one jeden z elementów leczenia - dodaje.
Odkryto równocześnie, że szybkość chodzenia i chodzenie w dłuższym czasie, zamiast rozdzielania spacerów na krótsze odcinki, nie miało tak dużego znaczenia, jak po prostu zwiększenie całkowitej liczby kroków.
- Zauważyliśmy, że naprawdę ważna jest tutaj ilość aktywności fizycznej, a nie jej intensywność - zauważa prof. Pescatello.
Na podstawie: Increasing Steps by 3,000 Per Day Can Lower Blood Pressure in Older Adults
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »