Strona głównaChoroby50 lat od wszczepienia pierwszego rozrusznika serca w Polsce

50 lat od wszczepienia pierwszego rozrusznika serca w Polsce

W tym roku mija 50 lat od pierwszej implantacji rozrusznika serca w naszym kraju. Z każdym rokiem przybywa pacjentów, którym wszczepiono implanty kardiologiczne. Tylko w 2012 roku wszczepiono w Polsce prawie 27,5 tysiąca rozruszników serca. W związku z rosnącą liczbą pacjentów korzystających z elektroterapii powstała akcja „Okaż serce niebieskiej bransoletce”.
50 lat od wszczepienia pierwszego rozrusznika serca w Polsce [© Hayati Kayhan - Fotolia.com] Rozrusznik serca (stymulator) to kilkucentymetrowej wielkości urządzenie wszczepiane podskórnie, które wspomaga rytm serca. Stymulator pobudza serce, gdy rytm serca staje się zbyt wolny, albo gdy pojawiają się przerwy w pracy serca. Urządzenie wszczepia się, kiedy pacjent cierpi na zbyt wolną czynność serca objawiającą się osłabieniem, zawrotami głowy, omdleniami lub utratami przytomności.

Zgodnie z wytycznymi międzynarodowych towarzystw kardiologicznych wszczepienie kardiowertera-defibrylatora lub stymulatora jest najskuteczniejszą metodą zalecaną w zapobieganiu groźnym następstwom arytmii, w tym zatrzymaniu akcji serca. Zabieg wszczepienia stymulatora serca trwa ok. półtorej godziny i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Pacjent przebywa w szpitalu po zabiegu 2-3 dni. Potem stopniowo może wracać do normalnej aktywności.

Z uwagi na rosnącą liczbę pacjentów korzystających z elektroterapii (wszczepione rozruszniki serca i kardiowertery-defibrylatory) stworzono akcję „Okaż serce niebieskiej bransoletce”. Akcja została zainicjowana przez pacjenta, pana Darka Woźniaka, a jej celem jest zwrócenie uwagi na pacjentów ze stymulatorami serca i kardiowerterami-defibrylatorami. Przekaz akcji brzmi: Jeśli zobaczysz osobę, która ma niebieską, silikonową bransoletkę z napisem „Mam kardiowerter-defibrylator” lub zieloną bransoletkę „Mam stymulator serca” – oznacza to, że jest to pacjent z wszczepionym urządzeniem kardiologicznym. Okaż mu pomoc i empatię.

Ze względu na to, że coraz więcej osób, w tym także młodych, ma wszczepione urządzenia kardiologiczne, kluczowe jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy o zasadach postępowania w sytuacji kryzysowej, np. gdy taki człowiek zasłabnie na ulicy, w sklepie, parku. Szybka reakcja, kontakt z pogotowiem ratunkowym, mogą uratować mu życie.

Na stronie www.dobre-serce.pl umieszczone są materiały informacyjne dotyczące akcji, w tym film z pacjentem, plakat akcji, licznik poparcia. Stworzony został również instruktaż, jak udzielać pomocy pacjentowi z wszczepionym urządzeniem kardiologicznym, gdy ten zasłabnie poza domem oraz jak pacjenci powinni być traktowani przez ochronę w miejscach, gdzie znajdują się bramki magnetyczne.

- Kiedy zobaczą Państwo nieprzytomną osobę na ulicy, a na jej ręku niebieską bransoletkę z napisem “Mam kardiowerter-defibrylator” lub zieloną „Mam stymulator serca”, proszę natychmiast zadzwonić na Pogotowie Ratunkowe (999) lub numer alarmowy (112) i przekazać informację, że pomocy potrzebuje pacjent z implantem kardiologicznym. Następnie należy postępować zgodnie ze wskazówkami dyspozytora. Proszę pamiętać, udzielając pomocy osobie z urządzeniem kardiologicznym, która straciła przytomność, można uratować jej życie – mówi dr n. med. Patryk Krzyżak z Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Kardiologicznej w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.

Patronat nad akcją objęli: Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polska Rada Resuscytacji.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy
Blog