Strona głównaChoroby„Plaster” na serce po zawale wkrótce dostępny?

„Plaster” na serce po zawale wkrótce dostępny?

Nie ma leku na serce złamane z powodu miłości, ale coraz więcej jest sposobów na „naprawę" serca uszkodzonego przez zawał lub inne choroby.
„Plaster” na serce po zawale wkrótce dostępny? [© Africa Studio - Fotolia.com] Uczeni z Duke's Pratt School of Engineering opracowali „plaster na serce", który działa podobnie jak naturalne tkanki ciała.

Naukowcy pracowali w laboratorium próbując rozwijać metodę przywrócenia funkcji uszkodzonego serca dzięki ludzkim komórkom.

Dotychczas utworzenie tkanki, która mogłaby posłużyć do „załatania" uszkodzonego serca, było trudne, ponieważ taki „plaster" musi przewodzić impulsy elektryczne tak, jak czynią to naturalne komórki serca, a jednocześnie mieć zdolność zaciskania się w celu pompowania krwi do reszty organizmu.

Naukowcy wykorzystali komórki macierzyste ludzkich zarodków, zwane pluripotencjalnymi, ponieważ gdy podane są im odpowiednie sygnały chemiczne, mogą przekształcić się w inny rodzaj komórek. W tym badaniu na komórki macierzyste oddziaływano tak, aby stały się komórek mięśnia sercowego.

To najistotniejsze jak do tej pory zbliżanie naukowców do opracowania tkanki ludzkiego serca, oceniają uczeni.

Jak informują statystyki, w Polsce zawału doświadcza 100 tysięcy osób. 35 tysięcy z nich umiera. Żeby uniknąć zawału, trzeba przeciwdziałać rozwojowi miażdżycy oraz choroby wieńcowej. Poleca się stosowanie zdrowej diety obejmującej produkty o ograniczonej ilości tłuszczów zwierzęcych, zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu, zaprzestanie palenia papierosów i regularne podejmowanie aktywności fizycznej.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • soft4web:

    Czy 2kc działa?

    Witam, zostałem zaproszony na imieniny do kolegi, którego dawno nie widziałem. Jak to przy imieninach pewnie będzie też alkohol, a bardzo mi zależy na tym, żeby na drugi dzień czuć się dobrze. Czy ktoś stosował już 2kc? Działa? Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy
Blog