Tak, dobrze wiemy, że ćwiczenia są dobre np. dla zdrowia układu krążenia, zachowania mobilności, poprawy samopoczucia. Teraz wykazano, że mogą spowolnić rozwój choroby Parkinsona.
![Aerobik spowalnia rozwój choroby Parkinsona [© sabine hürdler - Fotolia.com] Aerobik spowalnia rozwój choroby Parkinsona [© sabine hürdler - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Aerobik-spowalnia-rozwoj-choroby-Parkinsona_img56a15330e94dd.jpg)
Szczególne „właściwości" ma
aerobik - energiczne ćwiczenia, które wywołują znacznie przyspieszone tętno i wyciskają z nas „siódme poty", należą tu np.:
bieganie,
pływanie, taniec, etc. Niedługo może stać się elementem terapii
choroby Parkinsona, bo właśnie odkryto, że pomaga osłabić rozwój tej choroby.
Ćwiczenia aerobowe uwalniają czynniki troficzne, czyli odżywcze, dla mózgu. Pomagają utrzymać połączenia mózgowe i przeciwdziałają kurczeniu się mózgu, które ma miejsce w wyniku choroby Parkinsona, ale i stanowi jeden z aspektów procesu
starzenia się.
Oczywiście nie oznacza to, że inne ćwiczenia nie są polecane. Przykładowo, rozciąganie lub ćwiczenia równowagi mogą pomóc w osłabieniu takich symptomów choroby Parkinsona, jak sztywność mięśni, spowolnienie ruchów czy zaburzenia postawy i równowagi. Niemniej jednak trening aerobowy może mieć przełożenie na dłuższe zachowanie lepszych zdolności umysłowych.
Osoby zajmujące się zdrowiem publicznym podkreślają, że pomimo swoistej mody na aktywność fizyczną, ciagle znaczna część zachodnich społeczeństw prowadzi siedzący tryb życia. Statystyki mówią, że najmniej aktywne są osoby dojrzałe i starsze.
Jakkolwiek prawdą jest, że ludzie w pewnym wieku mają ogólnie mniejsze możliwosci fizyczne i często różne choroby uniemożliwają im intensywne trenowanie, nadal wiele osób nie podejmuje ćwiczeń z pozamerytorycznych powodów. Jak przekonują eksperci, niemal każdy jest w stanie zaangażować się w dostosowany do stanu zdrowia trening, który jednak skutecznie poprawi wiele aspektów zdrowia fizycznego i pozytywnie wpłynie na
zdrowie psychiczne.
Zacząć ćwiczyć można w każdym wieku, przekonują trenerzy. Po prostu trzeba umiejętnie podejść do sprawy - wysiłek musi być dostosowany do możliwości wynikających z dotychczasowego trybu życia i stanu zdrowotnego.
O wpływie aerobiku na funkcjonowanie mózgu napisano w magazynie JAMA Neurology.
Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »