Strona głównaChorobyAktywność fizyczna pomaga łagodzić ból z powodu osteoartretyzmu

Aktywność fizyczna pomaga łagodzić ból z powodu osteoartretyzmu

Aktywność fizyczną warto podjąć z wielu powodów, wśród nich jest fakt, że odpowiednie treningi pomogą złagodzić ból u pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów.
Poruszanie się może być bardzo bolesne u osób z zapaleniem stawów, ale według badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym Arthritis Care & Research, bycie aktywnym fizycznie jest skutecznym sposobem zmniejszenia bólu i funkcjonowania bez tego dyskomfortu przez dłuższy czas.


Poruszania się może być bardzo bolesne, jeśli u pacjenta z zapaleniem stawów, ale według badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym Arthritis Care & Research, bycia aktywnym fizycznie, jest skutecznym sposobem zmniejszenia bólu i zachować w ten sposób.

Przez pięć lat naukowcy monitorowali 150 osób z chorobą zwyrodnieniową stawów - poziom bólu, sprawność fizyczną bioder i kolan, a także ocenę samych partycypantów, jak zwiększona aktywność wpływała na dobre samopoczucie.


Już poprzednie badania wykazały, iż ćwiczenia mogą mieć korzystny wpływ na osoby z osteoartretyzmem, ale udowodniono wówczas pozytywny skutek aktywności fizycznej w krótkim okresie - zmniejszenie nasilenia bólu było mniej znaczące z upływem czasu. Opisywane badanie natomiast miało na celu ocenę korzyści z kontynuowania regularnie wykonywanych ćwiczenia.


Fizjoterapeuci zlecili uczestnikom badania ćwiczenia w domu i aktywność na świeżym powietrzu. Trening zawierał gimnastykę wzmacniającą mięśnie i inne ćwiczenia - m. in. chodzenie i jazdę na rowerze. Każda osoba była pytana na 3, 15 i 60 miesięcy od początku badania o zdolność do przestrzegania zaleceń terapeuty. Każdorazowo uczestników proszono również o przejście pięciu metrów i mierzono czas potrzebny na wykonanie tego zadania. Jeśli pacjenci osiągali lepszy wynik, uznawano to za poprawę.

Po trzech miesiącach blisko 60% uczestników stwierdziło, że wykonywało zalecane ćwiczenia. Ci, którzy wytrwali przy planie ćwiczeń, zauważyli znaczne zmniejszenie bólu. Co zrozumiałe, osoby, u których ból został złagodzony, gorliwiej trzymali się zaleceń ekspertów co do treningów. Naukowcy odkryli ponadto, że już jedna godzina więcej tygodniowo umiarkowanej aktywności fizycznej (spacery szybkim krokiem lub jazda na rowerze) oznacza większą mobilność.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • KZG:

    Wynik rezonansu magnetycznego głowy

    Moja 77 letnia mama miała rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu i wyszedł: na sklepistości po stronie lewej widoczne jest niewielkie ok 8x6 mm ognisko izointensywne z istotą szarą, przylegające do opony - najpewniej oponiak.
    Czy to trzeba operować? Biorąc pod uwagę wiek i to że od 5 lat mama bier...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy
Blog