Rośnie liczba osób starszych, które pijają więcej niż zalecane dawki alkoholu. Seniorzy coraz częściej wyrabiają szkodliwe nawyki picia zwłaszcza w obliczu utraty bliskiej osoby, z powodu nudy i innych stresorów, np po przejściu na emeryturę.
![Alkoholowy problem wśród starszych [© Bisli - Fotolia.com] Alkoholowy problem wśród starszych](http://www.senior.pl/Alkoholowy-problem-wsr-d-starszych_leadimg3b0c8f8387f4d22b2d0fba7a0778606a.jpg?1325028698)
Jak wynika z brytyjskich danych, jeden na pięciu mężczyzn i jedna na dziesięć kobiet w wieku powyżej 65 lat pije zbyt duże ilości alkoholu.
Eksperci ostrzegają, że problem jest coraz poważniejszy. Zwłaszcza w obliczu tego, że przedstawiciele pokolenia wyżu demograficznego mają inne podejście do napojów wyskokowych niż wcześniejsze pokolenia. Piją częściej, chętniej i więcej.
Większość kampanii mających na celu popularyzację profilaktyki antyalkoholwej jest skierowana do osób młodych, tymczasem to coraz więcej seniorów nadużywa alkoholu, a w ich przypadku ma to szczególnie destrukcyjny wpływ na zdrowie.
Starsi ludzie częściej zmagają się z chorobami, które powinny wykluczać picie alkoholu - chodzi głównie o cukrzycę i nadciśnienie, a także zażywanie leków, które nie powinny być mieszane z napojami wyskokowymi.
- Nie ma powodu, dla którego ludzie nie powinni pić alkoholu w starszym wieku, ale w przypadku wielu z nich, tj. osób cierpiących na rozmaite osoby oraz ludzi sędziwych może to być bardzo szkodliwe. U tych, którzy mają ponad 75 lat, organizm z trudem metabolizuje alkohol - mówi dr Sarah Wadd prowadząca badania Alcohol Research UK.
- Największym wyzwaniem jest to, że problemy z piciem alkoholu są trudniejsze do wykrycia u osób starszych - dodaje Wadd.
- Ludzie starsi rzadziej zwracają się o pomoc ze względu na wstyd, czy poczucie, że to niemożliwe, by omawiana kwestia dotyczyła właśnie ich. Poza tym lekarze i pracownicy socjalni raczej nie pytają seniorów o nawyki picia alkoholu, ponieważ czują się z tym niezręczni - wyjaśnia Wadd.
Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »