Osoby w wieku powyżej 60 lat, które spędzają dłuższy czas oglądając telewizję, mogą być narażone na zwiększone ryzyko rozwoju demencji.
Okazuje się też, że ryzyko otępienia jest niższe w przypadku osób aktywnych, choć pozostających w pozycji siedzącej, na przykład podczas czytania lub korzystania z komputera.
Co więcej, jak ustalono, związek między pasywnym spędzaniem czasu w pozycji siedzącej a ryzykiem demencji utrzymywał się nawet wśród ludzi, którzy byli aktywni fizycznie.
- To nie czas spędzony na siedzeniu sam z siebie, ale rodzaj aktywności wykonywanej w czasie wolnym wpływa na ryzyko demencji - mówi prof. David Raichlen z University of Southern California.
- Z wcześniejszych badań wiemy, że o
glądanie telewizji wiąże się z niskim poziomem aktywności mięśni i zużycia energii w porównaniu z używaniem komputera lub czytaniem. I jakkolwiek badania pokazały, że dłuższe ciągłe siedzenie wiąże się ze zmniejszonym przepływem krwi w mózgu, stosunkowo większa stymulacja intelektualna, która występuje podczas korzystania z komputera, może przeciwdziałać negatywnym skutkom pozostawania w jednej pozycji - wyjaśnia prof. Raichlen.
Przez cztery lata monitorowano codzienny styl życia 145 tysięcy ludzi w wieku powyżej 60 lat, którzy początkowo byli wolni od demencji. Następnie przez kilkanaście lat sprawdzano stan zdrowia tych osób. Pod uwagę wzięto też takie czynniki, jak wiek, płeć, pochodzenie etniczne, rodzaj wykonywanej pracy, poziom aktywności fizycznej,
palenie papierosów i picie alkoholu oraz ilość snu oraz stan relacji społecznych.
Wpływ aktywności fizycznej i umysłowej na ryzyko otępienia
Wyniki pozostały niezmienione, także po uwzględnieniu poziomu
aktywności fizycznej. Nawet u osób, które często ćwiczyły, czas spędzany na oglądaniu telewizji wiązał się ze zwiększonym ryzykiem
demencji, a czas wolny spędzany przy komputerze oznaczał niższe zagrożenie otępieniem.
- Jakkolwiek wiemy, że aktywność fizyczna jest korzystna dla zdrowia naszego mózgu, wielu z nas sądzi, że skoro jesteśmy bardziej aktywni w ciągu dnia, możemy przeciwdziałać negatywnym skutkom czasu spędzanego w pozycji siedzącej - mówi prof. Gene Alexander z Uniwersytetu Arizony.
- Nasze ustalenia sugerują, że oddziaływanie pozostawania w pozycji siedzącej na mózg podczas zajęć w czasie wolnym jest niezależne od tego, jak bardzo jesteśmy aktywni fizycznie - wyjaśnia prof. Alexander. - Wyższa aktywność umysłowa, na przykład podczas korzystania z komputera, może być kluczowym sposobem przeciwdziałania ryzyku demencji związanemu z pasywnymi zajęciami, takimi jak oglądanie telewizji - dodaje.
Na podstawie: What older adults do while they sit affects dementia risk, study indicates