Strona głównaChorobyChoroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza) dotyczy 15 proc. ludzi po trzydziestce

Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza) dotyczy 15 proc. ludzi po trzydziestce

Szacuje się, że do 2050 roku prawie miliard ludzi będzie cierpiało na chorobę zwyrodnieniową stawów, najczęstszą postać zapalenia stawów. Obecnie zmaga się z nią aż 15 proc. osób w wieku powyżej 30 lat.
Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza) dotyczy 15 proc. ludzi po trzydziestce [fot. valelopardo from Pixabay]
Badania pokazują, że w ciągu ostatnich trzydziestu lat liczba zachorowań gwałtownie wzrosła z powodu trzech głównych czynników: starzenia się, wzrostu populacji i nasilenia problemu otyłości.

W 1990 roku na chorobę zwyrodnieniową stawów cierpiało 256 milionów ludzi. Do 2020 roku liczba ta wzrosła do 595 milionów, co stanowi wzrost o 132 proc. Przewiduje się, że do 2050 roku chorych będzie już około 1 miliarda.

- Biorąc pod uwagę główne czynniki wpływające na dłuższe życie ludzi i rosnącą populację globalną, musimy przewidzieć obciążenia systemów opieki zdrowotnej w większości krajów" - wyjaśnia dr Jaimie Steinmetz z Institute for Health Metrics and Evaluation.

- Obecnie nie ma skutecznego leku na chorobę zwyrodnieniową stawów, dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy skupili się na strategiach zapobiegania, wczesnej interwencji i sprawianiu, by drogie metody leczenia, takie jak endoprotezoplastyka stawów, stały się bardziej przystępne cenowo w krajach o niskich i średnich dochodach - dodaje.

Najczęstszymi obszarami choroby zwyrodnieniowej stawów są kolana i biodra. Przewiduje się, że do 2050 r. częstość występowania osteoartrozy wzrośnie o:
  • 74,9 proc., jeśli chodzi o kolana
  • 48,6 proc., jeśli chodzi o ręce
  • O 78,6 proc., jeśli chodzi o biodra
Zagrożenie chorobą innych obszarów (np. łokcie, ramię, etc.) zwiększy się aż o 95,1 proc.

Oczekuje się, że ciągle więcej kobiet niż mężczyzn będzie borykać się z tym schorzeniem. W 2020 roku 61 proc. przypadków choroby zwyrodnieniowej stawów dotyczyło kobiet w porównaniu do 39 proc. mężczyzn.

Otyłość

Badanie pokazuje też, że otyłość, czyli wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 30, jest ważnym czynnikiem ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów.

Jeśli uda się skutecznie rozwiązać problem otyłości w populacji globalnej, obciążenie chorobą zwyrodnieniową stawów zmniejszy się o około 20 proc. Badania pokazują również, że wraz ze wzrostem wskaźników otyłości, czynnik ten odgrywa coraz większą rolę w rozwoju osteoartrozy.

W 1990 roku otyłość była odpowiedzialna za 16 proc. niepełnosprawności spowodowanej chorobą zwyrodnieniową stawów, a w roku 2020 odsetek ten wzrósł do 20 proc.

Na podstawie: The Lancet: New study reveals the most common form of arthritis, osteoarthritis, affects 15% of the global population over the age of 30

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • KZG:

    Wynik rezonansu magnetycznego głowy

    Moja 77 letnia mama miała rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu i wyszedł: na sklepistości po stronie lewej widoczne jest niewielkie ok 8x6 mm ognisko izointensywne z istotą szarą, przylegające do opony - najpewniej oponiak.
    Czy to trzeba operować? Biorąc pod uwagę wiek i to że od 5 lat mama bier...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy
Blog