Strona głównaChorobyChorobę Alzheimera można rozpoznać dzięki... źrenicom

Chorobę Alzheimera można rozpoznać dzięki... źrenicom

Choroba Alzheimera może być wcześnie rozpoznana na podstawie wyglądu naszych oczu, mówią uczeni z University of California San Diego.
Chorobę Alzheimera można rozpoznać dzięki... źrenicom [fot.  Simon Wijers z Pixabay]
Różne rozszerzenie źrenic podczas przeprowadzania testów dla oceny funkcji poznawczych może dostarczyć cennych informacji na temat prawdopodobieństwa rozwoju choroby u osób, które są nosicielami genów związanych z chorobą Alzheimera.

Gen, który najczęściej ma związek z rozwojem Alzheimera, to alipoproteina E - jego najpowszechniejsza wersja zwiększa ryzyko pojawienia się wspomnianej formy otępienia. Inne czynniki wpływające na zagrożenie demencją dotyczą akumulacji toksycznych białek - beta-amyloidu i tau. Ich nagromadzenie się w mózgu prowadzi do uszkodzenia i wyniszczenia neuronów. Zwiększenie ilości tych białek to jeden z wczesnych symptomów Alzheimera.

Pierwszym obszarem, w którym goramdzi się białko tau, jest locus coeruleus czyli miejsce sinawe, mające udział m. in. w regulowaniu stopnia pobudzenia mózgu czy faz snu. Oddziałuje też jednak na poziom rozszerzenia źrenic. Co istotne, średnica źrenic zmienia się podczas wykonywania testów poznawczych: im bardziej skomplikowane są zadania, tym bardziej się one rozszerzają. Zatem obserwacja źrenic podczas testów kognitywnych może być tanią, nieinwazyjną metodą monitorowania ryzyka osłabienia funkcji poznawczych.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie na różne formy demencji choruje ponad 50 milionów ludzi. W zwiazku ze starzeniem się licznych społeczeństw jednak wskaźniki tej choroby bardzo wzrosną w ciągu najbliższych dekad. Choroba jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i niesamodzielności osób starszych.

O badaniach można przeczytać w magazynie Neurobiology of Aging.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • ruda55:

    Choroba Alzheimera

    Pochodzę z Dolnego Śląska,może ktos wie gdzie są jakieś ośrodki,żeby oddać mamę na 2-3 tygodnie przynajmniej dwa razy w roku?Błagam o pomoc!
    Gdzie mogę kupić" Poradnik dla opiekunów osób dotkniętych chorobą Alzheimera"?Opiekuję się mamą 5 lat,nikt mi nie pomaga,jestem na skraju wyczerpania psychiczn...
    Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy
Blog