Stres oksydacyjny sprawia, że czujesz się zmęczony, bardziej otyły, chory i stary. Ból, jaki odczuwasz, widoczne oznaki starzenia się, choroby, z jakimi zaczynasz się zmagać - wszystko to jest w pewnej mierze zależne od stresu oksydacyjnego. Warto poznać mechanizm jego działania.
Co to jest stres oksydacyjnyStres oksydacyjny dotyczy tego, co dzieje się z cząsteczkami, gdy wchodzą w kontakt z tlenem. Utleniając się tracą elektron, co czyni je niestabilnymi. Cząsteczki tego rodzaju niszczą wszystko dokoła: utleniają białka, kwasy nukleinowe i związki budujące błonę komórkową. Powodują uszkodzenia, jeśli nie zostaną „oczyszczone" lub zneutralizowane. Efektem ich działalności jest przyspieszone starzenie się, w tym rozmaite problemy zdrowotne i utrata młodego wyglądu.
Tak powszechna aktywność, jak oddychanie i jedzenie, stanowi przyczyny stresu oksydacyjnego. Zwykle organizm jest w stanie radzić sobie z tym zjawiskiem. Wiadomo też, że np. ograniczenie kalorii zmniejsza stres oksydacyjny i sprzyja długowieczności. W wielu przypadkach jednak poziom nagromadzenia
wolnych rodników, tj. niepełnych, wysoko reaktywnych cząstek tlenu, jest tak wysoki, że ciało podlega ich niszczącemu działaniu nie potrafiąc samodzielnie zabezpieczyć się przed ich szkodliwym działaniem.
Dzięki codziennym doświadczeniom każdy z nas jest dobrze zaznajomiony z procesem utleniania: to zjawisko, które na przykład powoduje brązowienie pozostawionego na wierzchu kawałka jabłka lub gruszki. Wewnątrz organizmu zaś taki sam proces, tj. stres oksydacyjny uszkadza błony komórkowe, a wewnętrzne kawałki uszkodzonego DNA komórkowego, jak i inne zanieczyszczenia, gromadzą się oddziałując na pobliskie komórki. Działa to jak niewyniesione śmieci, których kumulacja prowadzi do stanu zapalnego.
Wyzwalacze intensywnego stresu oksydacyjnegoOrganizm bardzo szybko staje się przytłoczony z powodu stresu oksydacyjnego, który jest wywoływany przede wszystkim przez:
- palenie papierosów i picie alkoholu.
- dietę bogatą w białka pochodzenia zwierzęcego, tłuszcz i węglowodany pochodzące przede wszystkim ze źródeł innych niż roślinne
- dostarczanie sobie pestycydów z produktami lub antybiotykami i hormonami w produktach zwierzęcych
- jedzenie przetworzonej żywności z zawartością sztucznych aromatów i barwników
- narażenie na zanieczyszczenia i toksyny w wodzie i w powietrzu
- urazy lub uszkodzenia mięśni, kości, skóry i tkanki
- treningi beztlenowe uszkadzające mięśnie
- ćwiczenia wytrzymałościowe
Jak się bronićOrganizm ma do dyspozycji metody radzenia sobie ze stresem oksydacyjnym - komórki posiadają wewnętrzny „układ trawienny", który pozwala im dosłownie jeść same siebie, dzięki czemu pozbywają się odpadów i podlegają naprawie.
Oczywiście komórki regenerują się najlepiej, gdy mają czas i konkretne składniki odżywcze, które pomagają im się rozwijać. Potrzebne są
przeciwutleniacze - wykonują ważne zadanie anty-starzeniowe i chroniące zdrowie, tj. neutralizują wolne rodniki.
Przeciwutleniacze to określone witaminy, minerały i enzymy pochodzące od spożywanych pokarmów. Wśród nich są: witamina A, witamina B6, Witamina B12, Witamina C, Witamin E, beta-karoten, kwas foliowy, selen.
Najlepszym źródłem tych przeciwutleniaczy jest dieta zawierająca duże ilości warzyw i owoców. Można też uzupełniać ilość antyoksydantów stosując odpowiednie suplementy.