Osoby starsze, które cierpią na depresję, są bardziej podatne na udar.
![Depresja sprzyja udarom u seniorów [© nebari - Fotolia.com] Depresja sprzyja udarom u seniorów [© nebari - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Depresja-sprzyja-udarom-u-seniorow_img56bd36353bc0d.jpg)
Amerykańscy badacze odkryli, że starsi ludzie z
depresją są bardziej narażeni na ryzyko rozwoju udaru mózgu i choroby serca.
W badaniach wzięło udział 7300 osób w starszym wieku, z których jednak na początku testów żadna nie cierpiała na demencję,
choroby serca i nie doświadczyła wcześniej
udaru. Zdrowie uczestników badano po dwóch czterech i siedmiu latach od rozpoczęcia testów.
Na poiczątku odnotowano silne objawy depresji u 30 procent kobiet i 15 procent mężczyzn. W kolejnych etapach badań u około 40 procent osób z depresją nastąpiła porawa, a u 40 procent wolnych dotychczas od tej choroby odnotowano rozwój poważnych objawów depresyjnych.
Odkryto, że w dziesięcioletnim okresie silne objawy depresji wiązały się z wyższym prawdopodobieństwem zdarzeń sercowych. Ci, którzy wykazywali znaczące symptomy depresji podczas każdej oceny stanu zdrowia, odznaczali się aż o 75 procent wyższym ryzykiem problemów sercowo-naczyniowych.
Jak szacuje WHO, na depresję choruje około 350 milionów ludzi na świecie. Choroba stanowi jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności.
Eksperci WHO wyjaśniają, że depresja istotnie różni się od zwykłych wahań nastroju i krótkotrwałych reakcji emocjonalnych na wyzwania w życiu codziennym. Szczególnie, gdy jest długotrwała, depresja może stać się poważnym problemem zdrowotnym. Sprawia, że pacjent źle funkcjonować w pracy i w domu. W ciężkich przypadkach depresja może prowadzić do
samobójstwa.
Nie są znane stuprocentowo skuteczne metody leczenia depresji, a co więcej mniej niż połowa pacjentów podejmuje leczenie. Bariery skutecznej opieki obejmują: brak środków, brak wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia i piętno społeczne związane z zaburzeniami psychicznymi. Inną przeszkodą w skutecznej opieki jest nieadekwatna diagnoza.
Co roku 15 milionów ludzi na świecie doświadcza udaru. Według Światowej Organizacji Zdrowia udar mózgu jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci osób w wieku powyżej 60 lat i piątą najczęstszą przyczyną u osób w wieku 15 - 59 lat. Każdego roku prawie sześć milionów ludzi na świecie umiera w wyniku udaru mózgu.
Wyniki badań opublikowano w magazynie American Geriatrics Society.
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »