Jak rozpoznać depresję u starszego członka rodziny czy przyjaciela? Symptomy nie muszą być oczywiste, a bardzo destrukcyjnie wpływają na zdrowie i funkcjonowanie osoby starszej. Naukowcy alarmują, że depresja u seniorów jest rzadko diagnozowana, a nieleczona może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet samobójstwa.
![Depresja u osób starszych jest rzadko diagnozowana [© Gina Sanders - Fotolia.com] Depresja u osób starszych jest rzadko diagnozowana [© Gina Sanders - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Depresja-u-osob-starszych-jest-rzadko-diagnozowana_img4d8123cb0c53c.jpg)
Oznaki depresji u osób starszych różnią się od tych charakterystycznych dla młodszych dorosłych
Depresja u seniorów przynosi szczególnie destrukcyjne efekty, ponieważ nieczęsto jest rozpoznawana i odpowiednio leczona. Naukowcy z University of Rochester Medical Center badali czynniki ryzyka związane z depresją oraz samobójstwami i zaobserwowali pewne zaskakujące różnice pomiędzy tym, jak manifestuje się depresja u osób starszych, a jak objawia się u młodszych dorosłych i dzieci.
Depresja seniorów może być trudna do rozpoznania
Odkrycia naukowców są tak istotne, ponieważ przyjaciele, rodzina, a nawet medycy mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że określone symptomy świadczą właśnie o tym, że starsza osoba cierpi na depresję. Brak zrozumienia sposobu zaistnienia tej choroby u ludzi starszym wieku sprawia, że seniorzy rzadko poddają się terapii i zwiększa się liczba samobójstw wśród pacjentów geriatrycznych.
Depresja u seniorów jest mylona z innymi czynnikami charakterystycznymi dla ludzi w starszym wieku. Wśród symptomów depresji znajdują się m. in. brak apetytu, zmęczenie, problemy z koncentracją. Z tym, że te same objawy są nierzadko związane z procesem starzenia się.
Zdarza się, że seniorzy cierpiący na depresję przestają wykonywać czynności, które stanowiły element ich codzienności, ale przez otoczenie może być to uznane za zwykłą zmianę zachowania związaną z wiekiem, wyjaśnia profesor Paul Duberstein z Center for the Study and Prevention of Suicide.
Seniorzy z depresją rzadko szukają profesjonalnej pomocy
Profesor Duberstein przeprowadził badania, z których wynika, że seniorzy rzadziej udają się po pomoc, nawet jeśli sami spostrzegą u siebie problemy mentalne. Dzieje się tak dlatego, że dorastali w czasach, kiedy kłopoty ze zdrowiem psychicznym były synonimem dla takich określeń jak „szaleniec”, „wariat”, etc. Niechęć do ujawniania wszelkich problemów mentalnych przez osoby starsze wynika ze strachu przed nieprzychylnym postrzeganiem ich przez otoczenie.
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »