Eksperci ostrzegają, że u osób, u których w wieku 30 lat zdiagnozowano cukrzycę typu 2, średnia długość życia może skrócić się nawet o 14 lat.
Dane 19 bogatszych krajów pokazały, że nawet u osób, u które zapadły na tę chorobę w późniejszym okresie życia - np. jeśli diagnoza została postawiona, gdy miały około 50 lat - średnia długość życia może się skrócić nawet o sześć lat.
Rosnący poziom otyłości, niewłaściwa dieta i powszechniejszy siedzący tryb życia powodują szybki wzrost liczby przypadków cukrzycy typu 2 na całym świecie. Tymczasem choroba zwiększa ryzyko wystąpienia szeregu powikłań, w tym zawału serca i udaru mózgu, chorób nerek i raka. Wcześniej szacowano, że chorzy na cukrzycę typu 2 umierają średnio sześć lat wcześniej niż ludzie wolni od tej choroby. Okazuje się jednak, że średnia długość życia zmniejsza się w zależności od wieku pacjenta w momencie rozpoznania.
Jak się okazało, im wcześniej u danej osoby rozpoznano
cukrzycÄ typu 2, tym większe jest skrócenie oczekiwanej długości życia. Ogólnie rzecz biorąc, każda dekada wcześniejszej diagnozy wiązała się ze skróceniem życia o średnio cztery lata.
Jak obliczono na podstawie danych z USA, ludzie z rozpoznaniem cukrzycy w wieku 30, 40 i 50 lat umierali średnio odpowiednio około 14, 10 i 6 lat wcześniej niż ludzie bez tej choroby. Szacunki te były nieco wyższe u kobiet niż u mężczyzn. Wyniki analiz danych z Unii Europejskiej były podobne: diabetycy umierali odpowiednio około 13, 9 lub 5 lat wcześniej.
- Cukrzycę typu 2 uważano kiedyś za chorobę dotykającą osoby starsze, ale coraz częściej jest rozpoznawana we wcześniejszym etapie życia. Jak pokazaliśmy, oznacza to średnio krótszą oczekiwaną długość życia - mówi prof. Emanuele Di Angelantonio z University of Cambridge.
- Cukrzycy typu 2 można zapobiegać, jeśli uda się zidentyfikować osoby należące do grupy wyższego ryzyka i zaoferować im wsparcie - niezależnie od tego, czy chodzi o zmianę ich stylu życia, czy o podanie leków obniżających zagrożenie chorobą. Jako społeczeństwo powinniśmy jednak dążyć do zmian strukturalnych, w tym dotyczących produkcji żywności i kształtowania otoczenia tak, by zachęcić do większej
aktywnoĹci fizycznej - mówi dr Stephen Kaptoge.
- Biorąc pod uwagę wpływ, jaki cukrzyca typu 2 będzie miała na życie ludzi, zapobieganie jej lub przynajmniej opóźnianie jej wystąpienia powinno być dla nas priorytetem - dodaje dr Kaptoge.
Jak odkryto, za skrócenie oczekiwanej długości życia związane z cukrzycą odpowiadały głównie „zgony naczyniowe" - zgony związane z takimi schorzeniami, jak
zawaĹ serca,
udar i tętniaki. Inne powikłania, w tym nowotwór, również przyczyniły się do przedwczesnej śmierci diabetyków.
- Nasze odkrycia potwierdzają tezę, że im młodsza jest osoba, u której rozwinęła się cukrzyca typu 2, tym więcej uszkodzeń kumuluje się w jej organizmie w wyniku zaburzonego metabolizmu. Wydaje się też, że wczesne wykrycie cukrzycy i intensywna kontrola poziomu glukozy może pomóc w zapobieganiu długotrwałym powikłaniom tej choroby - wskazuje prof. Naveed Sattar z University of Glasgow.
Na podstawie: Type 2 diabetes diagnosis at age 30 can reduce life expectancy by up to 14 years
Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »