Strona głównaChorobyDiagnoza cukrzycy w wieku 30 lat oznacza skrócone życie o ponad dekadę

Diagnoza cukrzycy w wieku 30 lat oznacza skrócone życie o ponad dekadę

Eksperci ostrzegają, że u osób, u których w wieku 30 lat zdiagnozowano cukrzycę typu 2, średnia długość życia może skrócić się nawet o 14 lat.
Diagnoza cukrzycy w wieku 30 lat oznacza skrócone życie o ponad dekadę  [fot. Tesa Robbins from Pixabay]
Dane 19 bogatszych krajów pokazały, że nawet u osób, u które zapadły na tę chorobę w późniejszym okresie życia - np. jeśli diagnoza została postawiona, gdy miały około 50 lat - średnia długość życia może się skrócić nawet o sześć lat.

Rosnący poziom otyłości, niewłaściwa dieta i powszechniejszy siedzący tryb życia powodują szybki wzrost liczby przypadków cukrzycy typu 2 na całym świecie. Tymczasem choroba zwiększa ryzyko wystąpienia szeregu powikłań, w tym zawału serca i udaru mózgu, chorób nerek i raka. Wcześniej szacowano, że chorzy na cukrzycę typu 2 umierają średnio sześć lat wcześniej niż ludzie wolni od tej choroby. Okazuje się jednak, że średnia długość życia zmniejsza się w zależności od wieku pacjenta w momencie rozpoznania.

Jak się okazało, im wcześniej u danej osoby rozpoznano cukrzycę typu 2, tym większe jest skrócenie oczekiwanej długości życia. Ogólnie rzecz biorąc, każda dekada wcześniejszej diagnozy wiązała się ze skróceniem życia o średnio cztery lata.

Jak obliczono na podstawie danych z USA, ludzie z rozpoznaniem cukrzycy w wieku 30, 40 i 50 lat umierali średnio odpowiednio około 14, 10 i 6 lat wcześniej niż ludzie bez tej choroby. Szacunki te były nieco wyższe u kobiet niż u mężczyzn. Wyniki analiz danych z Unii Europejskiej były podobne: diabetycy umierali odpowiednio około 13, 9 lub 5 lat wcześniej.

- Cukrzycę typu 2 uważano kiedyś za chorobę dotykającą osoby starsze, ale coraz częściej jest rozpoznawana we wcześniejszym etapie życia. Jak pokazaliśmy, oznacza to średnio krótszą oczekiwaną długość życia - mówi prof. Emanuele Di Angelantonio z University of Cambridge.

- Cukrzycy typu 2 można zapobiegać, jeśli uda się zidentyfikować osoby należące do grupy wyższego ryzyka i zaoferować im wsparcie - niezależnie od tego, czy chodzi o zmianę ich stylu życia, czy o podanie leków obniżających zagrożenie chorobą. Jako społeczeństwo powinniśmy jednak dążyć do zmian strukturalnych, w tym dotyczących produkcji żywności i kształtowania otoczenia tak, by zachęcić do większej aktywności fizycznej - mówi dr Stephen Kaptoge.

- Biorąc pod uwagę wpływ, jaki cukrzyca typu 2 będzie miała na życie ludzi, zapobieganie jej lub przynajmniej opóźnianie jej wystąpienia powinno być dla nas priorytetem - dodaje dr Kaptoge.

Jak odkryto, za skrócenie oczekiwanej długości życia związane z cukrzycą odpowiadały głównie „zgony naczyniowe" - zgony związane z takimi schorzeniami, jak zawał serca, udar i tętniaki. Inne powikłania, w tym nowotwór, również przyczyniły się do przedwczesnej śmierci diabetyków.

- Nasze odkrycia potwierdzają tezę, że im młodsza jest osoba, u której rozwinęła się cukrzyca typu 2, tym więcej uszkodzeń kumuluje się w jej organizmie w wyniku zaburzonego metabolizmu. Wydaje się też, że wczesne wykrycie cukrzycy i intensywna kontrola poziomu glukozy może pomóc w zapobieganiu długotrwałym powikłaniom tej choroby - wskazuje prof. Naveed Sattar z University of Glasgow.

Na podstawie: Type 2 diabetes diagnosis at age 30 can reduce life expectancy by up to 14 years

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy
Blog