Strona głównaChorobyFlora jelitowa a zaburzenia psychiczne i choroby układu trawienia

Flora jelitowa a zaburzenia psychiczne i choroby układu trawienia

Kolejne badania dowodzą związku pomiędzy florą bakteryjną jelit i zaburzeniami psychicznymi. Eksperci sądzą, że poprawa składu mikrobiomu może mieć wpływ na poziom intensywności problemów psychicznych. Poza tym jego analiza pozwala skuteczeniej walczyć z problemami układu trawiennego.
Flora jelitowa a zaburzenia psychiczne i choroby układu trawienia [© 7activestudio - Fotolia.com]
Według psychiatrów z Uniwersytetu Stellenbosch oddziaływanie na skład i aktywność mikrobioty jelitowej może sprzyjać leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak lęk i efekty traumatycznych doświadczeń. Co więcej, pozwala to na efektywne leczenie zaburzeń pracy układu trawiennego.

W świetle nowych badań powstały nowe trendy terapeutyczne: uznano, że wpływ na ilość i rodzaj bakterii jelitowych może poprawiać zdrowie psychiczne.

Uczeni wykorzystali też nowy sposób wydzielania bakterii z próbek kału uzyskanych od dawców przez infuzję jelitowej flory bakteryjnej. Zbadali, w jaki sposób można by wykorzystać mikrobiologię w opracowanie spersonalizowanej medycyny, w ramach której leczenie jest najskuteczniejsze.

Uczeni wskazują również na możliwości, jakie daje wykorzystanie badań mikrobioty dla usprawnienia diagnozy i leczenia pacjentów z chorobą zapalną jelit. Informacje dotyczące bakterii jelitowych specyficznych dla określonej osoby mogą pomóc w wyborzes leczenia najlepiej dostosowanego do jej potrzeb.

Mikrobiom jelitowy, jeśli jego skład i objętość są nieodpowiednie, może sprzyjać poza wspomnianymi chorobami: infekcjom układu oddechowego, chorobom autoimmunologicznym, alergiom, etc.

Na temat badań napisano w magazynie OMICS: A Journal of Integrative Biology: The Gut Microbiome and Mental Health: Implications for Anxiety- and Trauma-Related Disorders

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy
Blog