Strona głównaChorobyKatar - banalny, ale uciążliwy

Katar - banalny, ale uciążliwy

Znane porzekadło mówi, iż „katar nie leczony trwa tydzień, a leczony siedem dni". Czy to jednak prawda?
Katar - banalny, ale uciążliwy [© drubig-photo - Fotolia.com] Katar to zwykle objaw nieżytu nosa, choroby najczęściej wirusowej, powodującej zmiany zapalne błony śluzowej nosa oraz nosowej i ustnej części gardła. Aby uchronić się przed katarem należy przede wszystkim unikać kontaktów z chorymi. Przed zarażeniem katarem nie chroni unikanie przeciągów, lub przemoczenia, lecz nawet błahe oziębienie lub przegrzanie może spowodować ostry nieżyt nosa. Katar to dolegliwość występująca przez cały rok, ale zapadalność na nią nasila się w okresie jesienno-zimowym.

Przyczyną kataru jest najczęściej zakażenie wirusowe. Do typowych objawów należy uczucie zatkania nosa, wyciek obfitej wydzieliny i kichanie. Infekcje wirusowe sprzyjają z kolei nadkażeniom bakteryjnym, przede wszystkim paciorkowcowym. Wydzielina w nosie zmienia się wówczas z wodnistej w gęstą, o zabarwieniu żółtawym.

Podczas kataru nos jest zaczerwieniony, a nas ogarnia złe samopoczucie, może także dojść do zaburzeń węchu, smaku, łzawienia, pokasływania, czasem pojawia się niewielka gorączka. Nasilanie objawów, czyli kichania, drapania w nosie i gardle, pieczenia spojówek oczu, a nawet chrypki czy kaszlu, zależy przede wszystkim od rodzaju wirusa wywołującego chorobę. Objawy te występują zwykle przy ogólnym osłabieniu, z bólem głowy i stanem podgorączkowym. To wszystko powoduje, że osoba z nieżytem nosa ma znacznie obniżoną jakość życia.

Każdy katar, niezależnie od wywołującej go przyczyny, uszkadza błonę śluzową nosa. Prawidłowa błona śluzowa nosa jest różowa, wilgotna i połyskliwa. Pokryta jest nabłonkiem wielorzędowym migawkowym, na którym znajduje się warstwa śluzu. Śluz, do którego przylegają wirusy, alergeny i inne zanieczyszczenia, jest przesuwany rytmicznym ruchem rzęsek w kierunku nosogardła, a następnie połykany.

Katar oraz niektóre stosowane leki zaburzają fizjologiczną strukturę i funkcję błony śluzowej nosa. Zostaje uszkodzony nabłonek i komórki rzęskowe, co powoduje zaburzenia w transporcie śluzu i w konsekwencji trudności z usunięciem śluzu oraz zwiększenie ryzyka nadkażeń. Zmiany zapalne dotyczą nie tylko błony śluzowej nosa - reakcja może się przemieszczać dalej na inne odcinki błony śluzowej, aż po oskrzela. W następstwie może dojść do rozwoju ostrego zapalenia zatok, które następnie może przejść w przewlekłe zapalenie zatok.

Warto zdawać sobie sprawę, że po banalnym pozornie katarze proces regeneracji błony śluzowej nosa zachodzi powoli, trwa od 2 do 4 tygodni i w tym okresie „bezbronna" błona śluzowa jest szczególnie podatne na kolejne zakażenia oraz rozwój odczynów alergicznych.

Sam katar może prowadzić do kłopotliwych powikłań - u dorosłych najczęściej jest to zapalenie zatok przynosowych. Obrzęk błony śluzowej nosa w pewnych sytuacjach może stymulować rozwój polipów, które zwężają jeszcze bardziej światło w przewodach nosowych.

Oprócz przyjmowania odpowiednich leków w czasie trwania infekcji kataralnej warto zastosować lekkostrawną dietę i pić dużą ilość napojów, jak również przebywać w ciepłym, ale nie w suchym powietrzu. Pomoc lekarska zwykle nie jest potrzebna - z wyjątkiem sytuacji, kiedy choroba trwa dłużej niż 10 dni lub pojawiają się objawy zaczynających się powikłań: wysoka temperatura, bóle mięśniowe, bóle głowy, bóle zlokalizowane w klatce piersiowej, nasilająca się chrypka, kaszel, ból ucha.

www.heel.pl

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 12:19:49, 22-10-2009 Wieslaw_ww

    Prawda prawda! Nie ma nic gorszego jak katar. Najbardziej zawsze mnie denerwuje to, że nie czuję smaku pysznego jedzonka, które mi żoncia robi. Ale przyznam, że odkąd więcej uwagi poświęcam temu co jem, w co się ubieram i odkąd tran piję to kataru bardzo dawno nie miałem! ( odpukać)
  • 13:17:04, 22-10-2009 Kazimierz

    Cytat:
    Prawda prawda! Nie ma nic gorszego jak katar. Najbardziej zawsze mnie denerwuje to, że nie czuję smaku pysznego jedzonka, które mi żoncia robi. Ale przyznam, że odkąd więcej uwagi poświęcam temu co jem, w co się ubieram i odkąd tran piję to kataru bardzo dawno nie miałem! ( odpukać)
    A ja myślałem, że chodzi o prawdziwy, duży, bądź co bądź, Katar,o którym tak ostatnio dużo sie mówi.
    ... zobacz więcej
  • 17:33:28, 22-10-2009 wuere'le

    Ale Kazimierzu, wracając do tego upierdliwego kataru, mam sprawdzony sposób, jak do tej pory skuteczny, oby tak dalej.
    Na jednorazowa chusteczkę wkraplam kilka kropel OLBAS i staram się najpierw przeciągnąć zapach przez nos aż do zatok, każdą dziurką nosa oczywiście, nie inną, po kolei, a następnie mam tę chusteczkę cały czas przy sobie w okolicy nosa a w nocy na poduszce. Opary cały czas działaja. Od momentu, kiedy zauważę, że zbliża się katar (swędzenie podniebienia, łaskotanie w uchu itp) do drugiego dnia kuracji z Olbasem jest po katarze.
    ... zobacz więcej
  • 19:32:54, 22-10-2009 Lila

    Cytat:
    Kazimierz
    A ja myślałem, że chodzi o prawdziwy, duży, bądź co bądź, Katar,o którym tak ostatnio dużo sie mówi.

    Kaziu, to wszystkiego jedno.
    Jeden i drugi szybko przechodzi.
  • 17:43:45, 30-10-2009 Ibir

    Ja zamiast kropli Olbas na chusteczce jednorazowej używam Amol nasączając nim na okrągły wacik i trzymam przy nosi wdychając opary.
  • 17:51:54, 30-10-2009 waclaw46

    Kazimierzu sprawy w którym występuje katar to temat zastępczy.
  • 18:05:46, 30-10-2009 Kazimierz

    Cytat:
    waclaw46
    Kazimierzu sprawy w którym występuje katar to temat zastępczy.
    Wacławie ! Katar już mi przeszedł koło nosa, i po strachu.
  • 10:22:10, 05-11-2009 noir

    Trzeba też brać uwagę, że to zawsze może być spowodowane alergią, która może się uaktywnić, niestety, ale praktycznie w każdym wieku... A wtedy tylko zyrtec albo inne tego typu są w stanie pomóc...
  • 08:13:09, 27-09-2011 artysta.fotograf

    Cytat:
    noir
    Trzeba też brać uwagę, że to zawsze może być spowodowane alergią, która może się uaktywnić, niestety, ale praktycznie w każdym wieku...

    Jeśli chodzi o katar alergiczny to bardzo dobrym środkiem, który stosuje jest Ringosol - polecam spróbowania, mnie pomaga.

    Jeszcze drugim problemem o tej porze roku może być ból gardła.

    Trzeba uważać na to, aby zimnego nie pić.
  • 10:07:27, 27-09-2011 ~gość: 83.29.108.xxx

    Cytat:
    artysta.fotograf

    Trzeba uważać na to, aby zimnego nie pić.

    Z tym zimnym to mit - w każdym razie o tej prze roku. Na zimne najbardziej trzeba uważać w gorące dni, bo szkodliwa jest duża różnica temperatur a nie samo zimne

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy
Blog