Kofeina może osłabić ryzyko rozwoju choroby Parkinsona u osób z określoną mutacją genową.
Według medyków z Massachusetts General Hospital
kofeina może osłabić zagrożenie chorobą Parkinsona u osób z mutacją genu związaną z zaburzeniem ruchu.
- Wyniki te są obiecujące i skłaniają do dalszych badań nad terapiami związanymi z kofeiną, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju choroby Parkinsona u osób z tym genem - wskazuje dr Grace Crotty, współautorka badań.
Jak ustalono, poziomy kofeiny były niższe u osób z chorobą Parkinsona w porównaniu z grupą kontrolną. Największą różnicę w ilości kofeiny odnotowano między osobami z mutacją w genei LRRK2 (zwiększającą ryzyko choroby). Ludzie z mutacją LRRK2 i chorobą Parkinsona mieli o 76 proc. niższe stężenie kofeiny we krwi niż osoby z LRRK2 bez Parkinsona.
Ponieważ nie u wszystkich ludzi z tą mutacją rozwija się choroba Parkinsona, medycy sądzą, że udział w tym muszą mieć jeszcze jakieś czynniki genetyczne lub środowiskowe.
Odkryto też, że chorzy na Parkinsona z mutacją LRRK2 przyjmowali o 41 proc. mniej kofeiny dziennie niż badani ze wspomnianą mutacją wolni od
Parkinsona.
Jakkolwiek - co wskazują uczeni - nie wykazano związku przyczynowo-skutkowego między większą ilością kofeiny w diecie a niższym prawdopodobieństwem choroby Parkinsona, już wcześniejsze badania pokazały, że kofeina może mieć ochronne efekty, jeśli chodzi o choroby neurodegradacyjne.
Na podstawie:
Higher Caffeine Linked to Lower Parkinson's in LRRK2 Mutation Carriers
Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »