Strona głównaChorobyMasz nadciśnienie? Uważaj na ryzyko udaru

Masz nadciśnienie? Uważaj na ryzyko udaru

Wyższy średni wynik pomiaru ciśnienia w dorosłym wieku wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia dwóch najczęstszych typów udaru, ostrzegają eksperci z University of Michigan.
Masz nadciśnienie? Uważaj na ryzyko udaru [fot. PxHere]
Przeanalizowano średnie skurczowe ciśnienie krwi na lata przed pierwszym udarem u ponad 40 tysięcy dorosłych. Autorzy uwzględnili trzy rodzaje udaru: niedokrwienny, tj. skrzep, który odcina dopływ krwi do mózgu i jest przyczyną ponad 85 proc. wszystkich udarów; krwotok śródmózgowy, czyli krwawienie wewnątrz mózgu; i krwotok podpajęczynówkowy, czyli krwawienie między mózgiem a pokrywającymi go tkankami.

Jak odkryto, średnie ciśnienie skurczowe o 10 mm Hg wyższe od przeciętnego wiązało się z o 20 proc. wyższym ryzykiem udaru mózgu i udaru niedokrwiennego, a także o 31 proc. wyższym ryzykiem krwotoku śródmózgowego.

- Wyniki sugerują, że wczesna diagnoza i stała kontrola nadciśnienia przez całe życie mają kluczowe znaczenie dla zapobiegania udarom mózgu, udarom niedokrwiennym i krwotokom śródmózgowym - mówi dr Deborah A. Levine z University of Michigan Medical School.

Pacjenci czarnoskórzy i latynoscy mieli wyższe ryzyko udaru, ale badacze znaleźli niewiele dowodów sugerujących, że rasa i pochodzenie etniczne miały wpływ na związek między skumulowanym skurczowym ciśnieniem krwi a rodzajem udaru, który dotknął danego pacjenta.

Skurczowe ciśnienie krwi jest modyfikowalnym celem zapobiegania udarom i innym chorobom układu krążenia. - Samodzielne monitorowanie ciśnienia poprawia diagnozę i kontrolę, jest dokładne i opłacalne, a nadal jest niedocenianym narzędziem - uważa dr Levine.

Na podstawie: Blood pressure high for years? Beware of stroke risk

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy
Blog