Strona głównaChorobyMedyczna marihuana - amerykańscy seniorzy leczą nią ból

Medyczna marihuana - amerykańscy seniorzy leczą nią ból

W tych stanach amerykańskich, gdzie medyczna marihuana jest legalna, odnotowuje się znaczący spadek przypadków dolegliwości bólowych, które muszą być leczone silnymi lekami.
Medyczna marihuana - amerykańscy seniorzy leczą nią ból [Fot. Iarygin Andrii - Fotolia.com]
Coraz więcej starszych Amerykanów sięga po medyczna marihuanę, by osłabić odczuwany ból. Wielu z nich używa jej również rekreacyjnie.

To ważny czas, aby rozpocząć badania nad skutkami stosowania marihuany u osób starszych, ponieważ ta grupa wiekowa w coraz większej mierze stosuje ten środek, mówi dr Gary Small z UCLA Longevity Center.

Za czasów swojej młodości wielu przedstawicieli pokolenia baby boomers paliło marihuanę, potem, wraz z założeniem rodziny i pójściem do pracy, porzucali to przyzwyczajenie. Obecnie na nowo odkrywają „trawę", wskazują lekarze.

Dr Small zaleca, aby przedyskutować zamiar sięgnięcia po „zioło" z lekarzem, bo może ono wywoływac różne efekty uboczne. Ludzie starsi mogą doświadczać zawrotów głowy, a także zaburzeń pamięci (jeśli dawka marihuany jest za duża lub jej składniki nie są właściwe).

Medyczna marihuana może być legalnie stosowana w 33 stanach USA, w niektórych zaś dozwolone jest rekreacyjne korzystanie z niej - m. in. w Kalifornii, Kolorado, Alasce, czy Oregonie.

W stanach, które zalegalizowały medyczną marihuanę, odnotowano 4,8-procentowy spadek przypadków bólu kwalifikujących się do leczenia nią (w związku z rakiem, zapaleniem stawów, jaskrą i bólami różnego pochodzenia) w porównaniu do stanów bez tego środka. Co więcej, w tych regionach 6,6 proc. więcej seniorów deklaruje bardzo dobry lub doskonały stan zdrowia.

Powiązano też legalizację marihuany medycznej ze wzrostem liczby pełnoetatowych miejsc pracy wśród starszych Amerykanów. Wśród osób w seniorskim wieku, których leczenie objęło zażywanie medycznej marihuany, praca w pełnym wymiarze godzin wyniosła o 7,3 proc. w porównaniu z 5-procentowym wskaźnikiem w całej próbie badawczej.

Według autorów, osłabienie wydajności wynikające ze stosowania marihuany medycznej jest przeważone przez wyższą zdolność do pracy.

Wyniki badań są dostępne w Journal of Policy Analysis and Management.

Przeczytaj także


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • monisiamikia:

    Nadcisnienie w oku

    miezac cisnienie tetnicze mam prawidłowe podczas badania lekaz stwierdził ze nadcisnienie tetnicze pierwszego stopnia na dnie oka dlaczego?czy takie cos moze sie cofnac i  przy nastepnym badaniu nie bedzie nic takiego widac Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy
Blog