Strona głównaChorobyNiedobór witaminy D odpowiedzialny za częste upadki

Niedobór witaminy D odpowiedzialny za częste upadki

Starsi mężczyźni i kobiety z niedoborem witaminy D są bardziej narażeni na wielokrotne upadki w niż ich rówieśnicy z właściwym poziomem witaminy D – twierdzą holenderscy naukowcy.
Witamina D jest najbardziej znana ze swojej roli, jaką odgrywa (wraz z wapniem) w utrzymaniu kości w dobrym stanie. Jednakże witamina D jest ważna dla masy mięśniowej i siły i jej niedobór może tłumaczyć ryzyko upadków.

W czasie badań zmierzono poziom witaminy D we krwi w grupie 1231 dorosłych w wieku 65 lat i więcej i przez rok obserwowano czy cierpieli z powodu upadków. Każdy z uczestników badań prowadził swego rodzaju ‘kalendarz upadków’ i według notatek z tego kalendarza 33 procent upadło co najmniej raz a ponad 11 procent dwa lub więcej razy.

W sumie ci mężczyźni i kobiety, którzy mieli niedobór witaminy D stanowili 78 procent badanych i jak pokazały wyniki byli dwukrotnie bardziej narażeni na ryzyko upadków niż ich rówieśnicy z normalnym poziomem witaminy D.

Takie czynniki jak picie alkoholu, palenie tytoniu czy ćwiczenia nie wykazały związku ze zwiększonym ryzykiem upadku, ale jednak uczestnicy badań ze zmniejszonym poziomem witaminy D gorzej radzili sobie z takimi czynnościami jak chodzenie, siadanie czy wstawanie z krzesła.

Według prowadzącej badania dr Marieke B. Snijder Vrije Universteit Amsterdam to może sugerować, że niedobór witaminy D osłabia i ma w ogóle niekorzystny wpływ na mięśnie seniorów. Dlatego ważne jest, aby seniorzy zadbali o dostarczanie swojemu organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D.

Ciało ludzkie samo wytwarza witaminę D na skutek oddziaływania promieni słonecznych i skórę. Dlatego zaleca się, aby przebywać dużo na świeżym powietrzu, niekoniecznie w bezpośrednich promieniach słonecznych. W pożywieniu witaminę D można znaleźć w mleku (najlepiej wybrać mleko wzbogacone o witaminę D) oraz rybach takich jak łosoś, tuńczyk czy sardynki.

Jacek Piec / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy
Blog