Strona głównaChorobyNiezamierzona utrata na wadze może oznaczać (także wczesny) rozwój raka

Niezamierzona utrata na wadze może oznaczać (także wczesny) rozwój raka

Niezamierzona utrata masy ciała wiąże się ze wzrostem ryzyka diagnozy raka w kolejnym roku.
Niezamierzona utrata na wadze może oznaczać (także wczesny) rozwój raka [fot. kalhh from Pixabay]
- Jeśli tracisz na wadze, choć nie próbujesz schudnąć poprzez ćwiczenia czy dietę, powinieneś/powinnaś udać się do lekarza, aby określić możliwe przyczyny - mówi dr Brian Wolpin z Dana-Farber Cancer Institute. - Istnieje wiele schorzeń, które mogą skutkować nieoczekiwaną utratą wagi. Twój lekarz może ustalić, czy jest coś wymagającego badań - dodaje.

W porównaniu z uczestnikami, którzy nie stracili na wadze, osoby cechujące się niedawnym zmniejszeniem masy ciała miały znacznie zwiększone ryzyko kilku rodzajów nowotworów, w tym: raka przewodu pokarmowego (w tym raka przełyku, żołądka, wątroby, dróg żółciowych i trzustki), nowotworu hematologicznego (w tym raka nieziarniczego, chłoniaka, szpiczaka mnogiego i białaczki), nowotworu jelita grubego i raka płuc.

Mimo tego, nie stwierdzono, aby niedawna utrata masy ciała była powiązana ze zwiększonym ryzykiem innych typów nowotworów, takich jak rak piersi, rak układu moczowo-płciowego, rak mózgu czy czerniak.

- Nieoczekiwana utrata masy ciała może wynikać z raka lub wielu innych schorzeń - zauważa dr Wolpin. - Czasami utrata masy ciała wynika z większej liczby ćwiczeń lub zdrowszej diety, więc zwykle jest korzystna dla zdrowia ludzi. Jeśli jednak u pacjenta wystąpi niezamierzone zmniejszenie masy ciała, które nie jest spowodowana zdrowszymi zachowaniami, wskazana jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, aby mógł ustalić czy konieczne są dodatkowe badania, by wykryć inne przyczyny utraty na wadze, w tym raka - dodaje.

Przeanalizowano zbierane przez kilka dekad dane ponad 150 tysięcy pacjentów w wieku 30-75 lat. Uczestnicy badania co dwa/cztery lata informowali o swojej wadze oraz diecie i aktywności fizycznej.

- Zdrowa utrata masy ciała może wynikać ze zmian w diecie lub wzmożonych ćwiczeń fizycznych. Jednak ta niezdrowa, która następuje nieoczekiwanie, może być spowodowana chorobą nowotworową - podkreśla dr Qiaoli Wang, współautor badań.

Pacjenci z zaawansowanym nowotworem często tracą na wadze, ale nierzadko pomija się to, że może wystąpić też w przypadku raka we wczesnym stadium.

Jak odkryto, podobny poziom utraty masy ciała występował przed rozpoznaniem zarówno wczesnego, jak i późnego stadium choroby.
To ważne, ponieważ niezamierzone zmniejszenie masy ciała może być oznaką rozwijającego się nowotworu, a to może pomóc w jego wcześniejszym zdiagnozowaniu: gdy istnieje szansa na skuteczniejsze leczenie.

Na podstawie: Study suggests that unintentional weight loss is a signal to see a doctor

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy
Blog