Największe obawy Polaków związane z wystąpieniem choroby nowotworowej dotyczą szeroko pojętych problemów z opieką zdrowotną. Lękiem napawa nas również wizja utraty pracy oraz braku zabezpieczenia finansowego rodziny.
![Nowotwór: czego najbardziej obawiają się Polacy? [© Sebastian Kaulitzki - Fotolia.com] Nowotwór: czego najbardziej obawiają się Polacy? [© Sebastian Kaulitzki - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Nowotwor-czego-najbardziej-obawiaja-sie-Polacy_img589267648fecd.jpg)
Jak wskazuje Krajowy Rejestr Nowotworów, w latach 2015 – 2025 na
nowotwory złośliwe zachoruje blisko 1 900 000 osób. Już obecnie ta grupa chorobowa jest drugą przyczyną zgonów w Polsce i w Europie. Według tych prognoz, w najbliższym dziesięcioleciu stanie się najczęstszą przyczyną zgonów. Niemal połowa Polaków ma świadomość tego zagrożenia. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BZ WBK-Aviva, 40% z nas ocenia ryzyko zachorowania na nowotwór jako wysokie. Najczęściej dotyczy to osób, które zetknęły się z takim przypadkiem w swojej rodzinie, w szczególności kobiet.
To, co ¾ z nas napawa największym niepokojem, to problemy związane z opieką zdrowotną w naszym kraju. Polacy najczęściej wskazują, że ich obawy w przypadku wystąpienia nowotworu budzi brak refundacji nowoczesnych lekarstw i zabiegów (odpowiednio 77 % i 74 %), kolejki do lekarzy i długi czas oczekiwania na zabiegi i operacje (74 % i 73 %), ale również brak dostępu do innowacyjnych terapii (70%). Nie da się ukryć, że te obawy znajdują uzasadnienie w danych dotyczących czasu oczekiwania na
badania diagnostyczne, takie jak np.
tomografia komputerowa brzucha, na którą oczekiwanie we wrześniu 2016 roku trwało 18 tygodni czy rezonans magnetyczny głowy, na który we wrześniu 2016 roku trzeba było czekać 14,4 tygodnia.
BZ WBK-Aviva